Din klartone til fremtiden: Unified communications

Ville det ikke være rart, hvis fastnettelfonen kunne modtage mobilopkaldet, eller messenger-samtalerne kunne foregå fra din e-mail?

Tilbage til artiklen: Disse 10 teknologier vil forandre din fremtid.

20 procent af virksomhedernes PBX'er (omstillingsborde) leverer IP-telefoni, og mange flere virksomheder eksperimenterer med de nye muligheder for at forene en lang række kommunikationsformer i de enkelte applikationer.

Unified communications kommer dermed til at ændre alt:

”Det er næste generation af klartonen. Du har et overblik over, om den, du ønsker at kommunikere med, er til stede, og måske hvor og hvordan vedkommende er til stede. Efterhånden som det bliver muligt, vil virksomhedens kunder også forvente at kunne kommunikere med virksomheden på den måde,” vurderede Gartners danske senioranalytiker Henrik Zangenberg, tidligere på året.

Unified communications er en fællesbetegnelse for integrationen af vidt forskellige kommunikationssystemer, medier, enheder og applikationer.

Det kan dreje sig om både synkron og asynkron kommunikation som e-mail, instant messaging, IP-telefoni, whiteboarding, fastnet- og mobiltelefoni.

Kernetendenserne er ifølge chefanalytiker David Cearley fra Gartner, at al kommunikation i øjeblikket bevæger sig i retning af at blive IP (internet protocol)-baseret.

I den sammenhæng sker der et skift fra analoge til digitale teknologier.

Og endelig bevæger alting sig i retning af integration. Det betyder, at netværksressourcer som video, tale, sensorer og lagring af data smelter sammen i hidtil usete tjenester.

Ifølge Gartner kommer den første udvikling inden for Unified communications til at foregå på det personrelaterede område.

De næste to år vil fokusere på at sammenkoble services og isolerede serverløsninger til glæde for den enkelte medarbejder.

Den næste fase kommer til at dreje sig om, at en række samarbejdssystemer integrerer Unified communications til glæde for en arbejdsgruppe-orienteret anvendelse af Unified communications.

Endelig vil udviklingen efter 2010 gå i retning af den totale integration, hvor virksomhedernes forretningsprocesser bliver integreret med Unified communications.

I markedet kæmper IBM, Microsoft og blandt andre Dell om at få fat i det marked, som ifølge de fleste analytikere står foran en markant vækst.

Blandt produkterne er IBM’s Lotus Sametime, som via et samarbejde med Siemens tilbyder brugere muligheder for at integrere på tværs af både digitale og traditionelle telefonsystemer, og som gør det muligt at have adgang til tale, video eller data gennem flere forskellige applikationer.

Tilbage til artiklen: Disse 10 teknologier vil forandre din fremtid.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS