Kort nyt: EMC, Kunøe, Relevant Traffic

Dansker ny kanaldirektør for EMC. Kunøe venter hårde tider. Søgeoptimeringsfirma åbner i Danmark.

Dansker ny kanaldirektør for EMC

Danskeren Kristian Thyregod bliver ny direktør for EMCs EMEA-division, hvor han skal stå for at strømline forretningen gennem forhandlerkanalen. Han kommer fra en stilling som salgs- og marketingdirektør i FourLeaf/Logix.

Kunøe venter hårde tider

Finansmanden Ib Kunøe venter hårde tider for visse dele af it-branchen i første halvår af 2008, hvor han i et interview med Reuters mener, at der er områder, der er nødt til at blive konsolideret. "Danmark har ufatteligt mange små og mellemstore it-virksomheder, og der er nok nogle af dem, der vil komme i problemer," siger han til Reuters.

Søgeoptimeringsfirma åbner i Danmark

Søgeoptimerings-selskabet Relevant Traffic åbner kontor i Danmark, hvor tidligere direktør i AdLINK Internet Media, Christopher C. Hermansen, er blevet hyret som ny direktør. Selskabet beskæftiger sig med analyse, konsulentbistand og lignende inden for søgeoptimering.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub