Asus præsenterer bærbar med en terabyte

Asus præsenterer en bærbar computer, der burde tilfredsstille de flestes lagringsbehov: M70S med en terabyte lagringsplads.

Artikel top billede

Computerworld News Service Asus' bærbare computer, der bliver præsenteret ved Consumer Electronics Show i næste uge, er rettet mod den hurtigt voksende multimedie-sektor på laptop-markedet og indeholder et dual 500GB-drev fra Hitachi.

Drevene kan organiseres i en RAID 0-konfiguration, hvor data fordeles mellem de to drev for at øge ydelsen på det enkelte drev, eller som RAID 1 hvor data bliver spejlet på hvert drev for at give redundans i tilfælde af, at drevet svigter.

I sidstnævnte tilfælde falder den del af lagringspladsen, der er synlig for brugeren, til 500GB.

Fjernbetjening

Asus M70 giver mulighed for at udnytte den ekstra lagringsplads med en digital/analog tv-tuner og video-optagelse.

Der findes også en valgfri fjernbetjening.

Eksplosionen i brugen af digital video er en af hovedårsagerne til, at forbrugerne i stigende grad efterspørger lige så meget lagringsplads på deres bærbare computere som på deres stationære.

For at brugerne skal kunne se deres video har den bærbare computer en 17’’ widescreen med enten WXGA+ (1.440x900 pixel) eller WUXGA (1.920x1.200 pixel) opløsning, afhængig af hvilken model man vælger.

Det skal dog bemærkes, at den førstnævnte skærm ikke vil kunne vise et HD-billede på 1.920x1.080 pixel i fuld opløsning.

Den bærbare computer indeholder en Intel Core2 Duo-processor, og der vil være modeller med versionerne T7700, 7500, 7300 og 7100.

Derudover indeholder computeren et ATI 3650 grafikkort, web cam, fingeraftrykslæser, og 1GB hukommelse.

Oversat af Mille Bindslev

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job