Sander skal redegøre for ny offentlig it-kontrakt

Videnskabsminister Helge Sander skal forklare, om den nye statslige it-kontrakt kommer til at koste staten milliarder, som PROSA advarer kraftigt imod.

Artikel top billede

Den nye statslige it-kontrakt, K02, kommer til at koste staten milliarder af kroner, fordi myndighederne mister rettighederne til specialudviklet programmel, mener fagforbundet Prosa.

Derfor vil medlem af videnskabsudvalget, Morten Messerschmidt fra Dansk Folkeparti, have opklaret, hvad der er op og ned i sagen.

"Det lyder da betænkeligt, og jeg vil tage det op med ministeren," siger han.

Han forklarer samtidig, at han ikke umiddelbart kan vurdere indholdet af kritikken på dette juridisk meget tunge område.

Til gengæld får videnskabsminister Helge Sander altså nu lov til at forklare, hvordan han vurderer, at resultatet af forhandlingerne mellem Dansk IT, IT-Branchen og IT- og Telestyrelsen om den nye it-kontrakt for statslige myndigheder er faldet ud.

IT-Branchen: Misforstået
Hos IT-Branchen har man ikke meget til overs over for kritikken fra Prosa eller den enslydende kritik fra en tidligere ledende embedsmand i videnskabsministerens styrelse, Peter Timm, der har arbejdet indgående med kontrakten, inden han sagde op i protest.

"Det har Prosa og Peter Timm misforstået", har direktør Jane Eis Larsen fra IT-Branchen tidligere sagt.

Hun mener slet ikke, at der er tale om en forringelse, men snarere om en forbedring af kundens faktiske råderum.

Bekymret fagforening

Ikke desto mindre har Prosa og Peter Timm en noget anden opfattelse.

"I den gamle aftale tilhørte al specialudviklet software kunden. Punktum. I den nye er det tippet over til leverandøren," lyder det fra formand Peter Ussing fra Prosa.

Han forudser, at det kommer til at betyde vanskeligheder for myndighederne.

"Havde reglerne i den nye aftale eksisteret tidligere, ville en række store kunder have løbet ind i meget store problemer - og da der er tale om rettigheder til meget store projekter, løber det let op i milliarder," har Peter Ussing tidligere sagt.

Han bakkes op af den tidligere projektleder for det Nationale Videncenter for Software, Peter Timm.

"Den største trussel ved dette er de forhold, der vil gælde, hvis kunden siden hen ønsker at anvende programmellet eller dele af programmellet ved selvbetjening for borgere og virksomheder ved fremføring via internettet," siger han.

"Så skal kunden have en licens for at gøre det, da det ikke vil være dækket af kundens brugsret. Kunden risikerer således at betale flere gange for det samme programmel," siger Peter Timm.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect