Sander skal redegøre for ny offentlig it-kontrakt

Videnskabsminister Helge Sander skal forklare, om den nye statslige it-kontrakt kommer til at koste staten milliarder, som PROSA advarer kraftigt imod.

Artikel top billede

Den nye statslige it-kontrakt, K02, kommer til at koste staten milliarder af kroner, fordi myndighederne mister rettighederne til specialudviklet programmel, mener fagforbundet Prosa.

Derfor vil medlem af videnskabsudvalget, Morten Messerschmidt fra Dansk Folkeparti, have opklaret, hvad der er op og ned i sagen.

"Det lyder da betænkeligt, og jeg vil tage det op med ministeren," siger han.

Han forklarer samtidig, at han ikke umiddelbart kan vurdere indholdet af kritikken på dette juridisk meget tunge område.

Til gengæld får videnskabsminister Helge Sander altså nu lov til at forklare, hvordan han vurderer, at resultatet af forhandlingerne mellem Dansk IT, IT-Branchen og IT- og Telestyrelsen om den nye it-kontrakt for statslige myndigheder er faldet ud.

IT-Branchen: Misforstået
Hos IT-Branchen har man ikke meget til overs over for kritikken fra Prosa eller den enslydende kritik fra en tidligere ledende embedsmand i videnskabsministerens styrelse, Peter Timm, der har arbejdet indgående med kontrakten, inden han sagde op i protest.

"Det har Prosa og Peter Timm misforstået", har direktør Jane Eis Larsen fra IT-Branchen tidligere sagt.

Hun mener slet ikke, at der er tale om en forringelse, men snarere om en forbedring af kundens faktiske råderum.

Bekymret fagforening

Ikke desto mindre har Prosa og Peter Timm en noget anden opfattelse.

"I den gamle aftale tilhørte al specialudviklet software kunden. Punktum. I den nye er det tippet over til leverandøren," lyder det fra formand Peter Ussing fra Prosa.

Han forudser, at det kommer til at betyde vanskeligheder for myndighederne.

"Havde reglerne i den nye aftale eksisteret tidligere, ville en række store kunder have løbet ind i meget store problemer - og da der er tale om rettigheder til meget store projekter, løber det let op i milliarder," har Peter Ussing tidligere sagt.

Han bakkes op af den tidligere projektleder for det Nationale Videncenter for Software, Peter Timm.

"Den største trussel ved dette er de forhold, der vil gælde, hvis kunden siden hen ønsker at anvende programmellet eller dele af programmellet ved selvbetjening for borgere og virksomheder ved fremføring via internettet," siger han.

"Så skal kunden have en licens for at gøre det, da det ikke vil være dækket af kundens brugsret. Kunden risikerer således at betale flere gange for det samme programmel," siger Peter Timm.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S