It-studerende vader i fritidsjob

Op mod hver tredje studerende på IT-Universitetet har et fuldstidsjob ved siden af studiet. Ekspert er bekymret. Til gengæld vil de unge finde balancen mellem arbejdsliv og familieliv senere.

Artikel top billede

Hver tredje studerende på IT-Universitetet har et fuldstidsjob ved siden af.

58 procent af de it-studerende har et fritidsjob på it-området og hele 30 procent har et fuldtidsjob ved siden af studiet i it-branchen.

De it-studerende har altså mange jern i ilden.

Så mange at det bekymrer studiechef Jakob Lange fra Københavns Universitet.

"Et fuldtidsjob samtidig med et fuldtidsstudie dur ikke. De studerende har simpelthen ikke tiden til at fordybde sig," siger han.

Han forklarer, at et studie er andet end eksamener, der skal bestås. Der er tale om et forløb med tid til refleksion, mener han.

Og hos de it-studerende er der tale om flere aktiviteter væk fra bøgerne, end hos andre studerende. Især når det gælder antallet med en fuldtidsstilling ved siden af studiet.

For mens det gælder op imod hver tredje it-studerende, gælder det kun godt 13 procent af andre studerende i Danmark, viser en rapport fra UNIVERSUM om studerendes holdninger, ønsker og forventninger.

Også fordele

Studiechef Jakob Lange forklarer dog, at et fritidsjob, der fylder en rimelig del af studietiden, har mange fordele.

"Det gælder om at ramme balancen, for der er mange synergi-effekter ved at have et relevant studiejob ved siden af studierne," siger han.

Direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri er på linje med den vurdering.

"Det tæller, at man har haft erhvervsarbejde ved siden af studierne - men selvfølgelig er der en grænse for hvor meget - det kommer også an på studierne:

På CBS har mange kunnet have fuldtidsjob ved siden af studiet og næsten klaret det til tiden. På DTU ville det nok knibe mere. Men du bestemmer jo selv, hvad du bruger din fritid til," siger han.

Ifølge undersøgelsen har 38 procent af andre studerende fritidsjob, der relaterer sig til deres studieområde.


Flere ITUere vil være selvstændige
Men det er ikke kun fritidsjob, der tager de studerendes tid.

Også mange it-studerende fra It-Universitetet har trang til iværksætteri.

Mens det kun 6 procent af alle studerende, der har egen virksomhed ved siden af studiet, er det 17 procent af de it-studerende.

De it- studerende på IT Universitet er dog typisk lidt ældre, de har allerede taget en bachelor et andet sted, og derfor mere modne end andre studerende. Derfor har de nok også en større lyst til at blive selvstændige, vurderer Tom Togsverd.

Karrieremål

Også når det gælder karrieremål scorer iværksætteri højt hos de it-studerende.

Ni procent har nemlig et mål om det inden for tre år efter de bliver færdige med studiet, hvilket er flere end den gennemsnitlige studerende, hvor det kun er fem procent.

De it-studerende har imidlertid ikke tænkt sig at arbejde sig ihjel.

For når man spørger til, hvilke karrieremål de studerende har sat sig tre år efter, de er færdige med uddannelsen, peger de ikke udelukkende i retning af endnu mere arbejde.

Faktisk peger hele 61 procent på, at deres mål er at finde en balance mellem privatliv og karriere.

Helt nede på femte pladsen med 19 procent kommer det at lede projekter.

Til gengæld skal branchen ikke frygte, at de it-studerende tager til udlandet.

I hvert fald er det kun 22 procent, der angiver det som et mål i modsætning til 33 procent af samtlige studerende.

Læs: Listen over de mest populære karrieremål

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura