It-studerende vader i fritidsjob

Op mod hver tredje studerende på IT-Universitetet har et fuldstidsjob ved siden af studiet. Ekspert er bekymret. Til gengæld vil de unge finde balancen mellem arbejdsliv og familieliv senere.

Artikel top billede

Hver tredje studerende på IT-Universitetet har et fuldstidsjob ved siden af.

58 procent af de it-studerende har et fritidsjob på it-området og hele 30 procent har et fuldtidsjob ved siden af studiet i it-branchen.

De it-studerende har altså mange jern i ilden.

Så mange at det bekymrer studiechef Jakob Lange fra Københavns Universitet.

"Et fuldtidsjob samtidig med et fuldtidsstudie dur ikke. De studerende har simpelthen ikke tiden til at fordybde sig," siger han.

Han forklarer, at et studie er andet end eksamener, der skal bestås. Der er tale om et forløb med tid til refleksion, mener han.

Og hos de it-studerende er der tale om flere aktiviteter væk fra bøgerne, end hos andre studerende. Især når det gælder antallet med en fuldtidsstilling ved siden af studiet.

For mens det gælder op imod hver tredje it-studerende, gælder det kun godt 13 procent af andre studerende i Danmark, viser en rapport fra UNIVERSUM om studerendes holdninger, ønsker og forventninger.

Også fordele

Studiechef Jakob Lange forklarer dog, at et fritidsjob, der fylder en rimelig del af studietiden, har mange fordele.

"Det gælder om at ramme balancen, for der er mange synergi-effekter ved at have et relevant studiejob ved siden af studierne," siger han.

Direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri er på linje med den vurdering.

"Det tæller, at man har haft erhvervsarbejde ved siden af studierne - men selvfølgelig er der en grænse for hvor meget - det kommer også an på studierne:

På CBS har mange kunnet have fuldtidsjob ved siden af studiet og næsten klaret det til tiden. På DTU ville det nok knibe mere. Men du bestemmer jo selv, hvad du bruger din fritid til," siger han.

Ifølge undersøgelsen har 38 procent af andre studerende fritidsjob, der relaterer sig til deres studieområde.


Flere ITUere vil være selvstændige
Men det er ikke kun fritidsjob, der tager de studerendes tid.

Også mange it-studerende fra It-Universitetet har trang til iværksætteri.

Mens det kun 6 procent af alle studerende, der har egen virksomhed ved siden af studiet, er det 17 procent af de it-studerende.

De it- studerende på IT Universitet er dog typisk lidt ældre, de har allerede taget en bachelor et andet sted, og derfor mere modne end andre studerende. Derfor har de nok også en større lyst til at blive selvstændige, vurderer Tom Togsverd.

Karrieremål

Også når det gælder karrieremål scorer iværksætteri højt hos de it-studerende.

Ni procent har nemlig et mål om det inden for tre år efter de bliver færdige med studiet, hvilket er flere end den gennemsnitlige studerende, hvor det kun er fem procent.

De it-studerende har imidlertid ikke tænkt sig at arbejde sig ihjel.

For når man spørger til, hvilke karrieremål de studerende har sat sig tre år efter, de er færdige med uddannelsen, peger de ikke udelukkende i retning af endnu mere arbejde.

Faktisk peger hele 61 procent på, at deres mål er at finde en balance mellem privatliv og karriere.

Helt nede på femte pladsen med 19 procent kommer det at lede projekter.

Til gengæld skal branchen ikke frygte, at de it-studerende tager til udlandet.

I hvert fald er det kun 22 procent, der angiver det som et mål i modsætning til 33 procent af samtlige studerende.

Læs: Listen over de mest populære karrieremål

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune