Top-sikkerhedsfolk i strid med Mærsk-boss

Chefer fra LEGO, TDC og GN er rygende uenige med Kim Aarenstrup, formand for Råd for IT- og Persondatasikkerhed under DANSK IT, om der skal være et statsligt it-råd eller ej.

Artikel top billede

"Det er fint nok, at DANSK IT har et råd, men det har bare ikke de tilstrækkelige kræfter," lyder den opsigtvækkende kritik af det råd, it-sikkerhedschef Kim Aarenstrup står i spidsen for. Foto: Claus Fonnesbech, PricewaterhouseCoopers

Ja!

Danmark skal have et statsligt uafhængigt it-sikkerhedsråd med eget sekretariat.

Det mener it-sikkerhedscheferne hos LEGO, TDC og GN.

Dermed er de lodret uenige med koncern it-sikkerhedschef hos A.P. Møller – Mærsk, der også er formand for Råd for IT- og Persondatasikkerhed, Kim Aarenstrup, som for nyligt klart tilkendegav, at han overhovedet ingen grund ser til at oprette et statsligt it-sikkerhedsråd.

Der findes allerede ét it-sikkerhedsråd, som han står i spidsen af, lød det.

Men det er ikke godt nok, mener it-sikkerhedschef Adser Leick fra LEGO.

"Det er fint nok, at DANSK IT har et råd, men det har bare ikke de tilstrækkelige kræfter," siger han.

Af samme grund har han for nylig trukket sig fra rådet.

Ud af ministerens favntag

Men også det tidligere it-sikkerhedsråd i statsligt regi møder kritik.

Her trak Adser Leick sig også efter kort tid, da han mente, at det ikke var uafhængigt nok.

"Det skal være et statsligt råd, men det skal være uafhængigt og have et selvstændigt sekretariat. Vi skal ikke være sovset ind i politik, og skal være fri af ministerens favntag," siger han.

Han forklarer, at de forskellige råd ikke skal bekrige hinanden.

"For der ligger en kæmpe opgave med at forklare de her problemstillinger til både politikere og befolkningen," siger han.

Og det kræver altså et statsligt it-råd, der både er uafhængigt og har de fornødne kræfter i form af et sekretariat.

Helt på linie

Hos GN ReSound er IT Security Director Karsten Østnæs Rosgaard helt enig.

"Det tidligere offentlige panel kunne kun rådgive, og DANSK ITs råd er for snævert i forhold til at komme ud til virksomheder," siger han.

Han forklarer, at den store udfordring er at komme ud til hr og fru Jensen, men det kræver et offentligt uafhængigt råd med flere midler end de tidligere.

"Måske kan det få samme struktur som Rådet for Større Færdselssikkerhed, hvor private kan være med til at sponsere kampagner, der går bredt ud," siger han.

TDC bakker op

It-sikkerhedschef Per Verdelin fra TDC erklærer sig fuldstændigt enig med de to andre chefer, som alle sidder i informationssikkerhedsudvalget under Dansk Industri.

"It-sikkerhed er så væsentlig en faktor, at der er behov for et uafhængigt organ, der kan støtte regeringen, ministre, virksomheder og andre," siger han.

Men det skal ikke have samme form som it-sikkerhedspanelet.

"It-sikkerhed har ikke noget med politik at gøre," siger Per Verdelin, som forklarer, at han føler, han må stå frem med sin besyv i denne sag, da han via sit job hos TDC dagligt oplever, at der er behov for mere fokus på it-sikkerhed.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS