Symantec dropper administration af programydelse

Symantec vil fokusere på servere og storage og sælger derfor sit APM-foretagende.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Symantec vil sælge sit foretagende til administration af programydelse (application performance management, APM).

Dette foretagende er baseret på teknologi, som Veritas - der nu ejes af Symantec - anskaffede sig gennem sit køb i 2003 af Precise Software Solutions.

Vector Capital, et privat aktieselskab med base i San Fransisco, har indvilget i at købe for et ikke oplyst beløb Precise-foretagendet, som Symantec videreudviklede til sine i3 APM-løsninger.

APM-foretagendet vil fungere som et selvstændigt firma med navnet Precise Software Solutions efter købet, som forventes at finde sted sidst i første kvartal.

Bedre fokus

For sin del, siger Symantec at afhændelsen af APM-foretagendet vil hjælpe virksomheden til bedre fokus og konkurrencedygtighed til gavn for server og storage management-kunder.

”Salget af APM-foretagendet vil lade storage og server management-holdet fokusere på sikkerhed og informationsstyring,” udtaler Grag Butterfield, konstitueret direktør for Symantecs server- og storage-management gruppe, i en meddelelse fra virksomheden.

Iagttagere af industrien siger, at salget markerer et skred for producenter som Symantec og muligvis EMC væk fra APM for at fokusere mere på informationsstyring og sikkerhed. At sige farvel til APM-foretagendet, kunne også være tegn på, at Symantec har besluttet, at overlade det til BMC, CA, HP og IBM at fokusere på business service management (BSM), som APM-teknologier er en del af.

Kortsigtet udspil

BSM-teknologi lader IT-personale forbinde, hvordan infrastruktur og programydelse påvirker virksomheden, og er et almindeligt tema blandt de fire store (Big Four) management producenter.

Men skridtet bort fra APM kunne være et kortsigtet udspil fra Symantec, advarer en analytiker.

”Hvis man kun fokuserer på det segment, der har at gøre med sikkerhed, risici og overholdelse af betingelser og standarder (compliance), er det i orden, fordi BSM ligger uden for virksomhedens kerneområde. Og i det tilfælde, at dette er et stort og voksende segment, hvad sker der så?

Hvor skal den næste milliard dollars i vækst komme fra? Det må nødvendigvis blive et nærliggende marked – hvilket vil sige BSM,” påpeger Jasmine Noel, ledende analytiker hos Ptal, Noel og Partnere.

Producenter som Symantec, der gerne vil konkurrere imod de nuværende store spillere på management-området må nødvendigvis have BSM i deres portfolio, udtaler Noel, og i det tilfælde kunne skridtet bort fra APM ses som kortsigtet, eller det kunne være for at gøre plads til et større fremtidigt opkøb på området.

”Med den rigtige investering kunne i3 godt vokse ind i det område. På den anden side vil det, at droppe i3, rydde vejen for en ny kæmpeaftale mellem Symantec og en af BSM producenterne, hvilket ville lyde fornuftigt, havde det ikke været for det faktum, at Wall Street hadede deres sidste kæmpeaftale [med Veritas],” tilføjer hun.

Forpligtelser

Symantec meddeler, at det har underskrevet en aftale med Vector, hvor Symantec bliver ved med at sælge APM-software og supportere sine kunder. Symantec gav også tegn på, at det fortsat vil være engageret i sin pligt overfor allerede eksisterende APM-kunder, samt overføre personale til Precise Software Solutions.

Aprisma Management Technologies fik en lignende skæbne, da det blev solgt til et holdingselskab, der blev opkøbt af Concord Communications, før CA købte Concord.

”De kunder, der stadig er der, har været ekstremt loyale gennem al den strategiske forsømmelse, fordi teknologien er solid, så mit gæt er, at de vil vente og se, hvor virksomheden med tiden lander. HP eller IBM er gode bud, men hvis prisen er rigtig, kunne selv Compuware være interesseret,” udtaler Noel.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura