Topnordic skruer op for virtualiserings-charmen

It-koncernen Topnordic/Ementor køber norske Tomato for 58 millioner kroner. Købet styrker koncernen inden for virtualisering, fortæller administrerende direktør Claus Hougesen.

Artikel top billede

Claus Hougesen, som siden 1. september har været koncernchef for Ementor, ser virtualisering som et brandvarmt emne i it-branchen.

Ementor/Topnordic-koncernen sluger endnu et it-selskab i bestræbelserne på at sætte sig tungere på det nordiske marked for it-infrastrukturprodukter og -tjenester.

Denne gang hiver den Ib Kunøe-kontrollerede it-koncern 58,1 millioner kroner op af lommen og overtager alle aktier i det norske infrastrukturselskab Tomato.

Det er de ledende medarbejdere i Tomato, der sælger aktierne.

Virtualisering er nøglen

Tomato fokuserer på virtualiserings-teknologi og har en budgetteret omsætning på 112 millioner kroner og forventer et resultat efter skat på 11 millioner kroner for 2008.

Selskabet har 22 ansatte.

Topnordic/Ementor har tidligere meldt ud, at lokale opkøb er en central del af koncernens vækststrategi i de nordiske lande.

Med købet forventer Ementor og Tomato at skabe det, de kalder et kompetencemiljø og tilbud inden for virtualisering og serverkonsolidering generelt.

Ementor-koncernen satser allerede i dag stort på virtualisering og sælger primært løsninger fra markedslederen WMware.

Virtualisering er ifølge analytikerne hos blandt andre IDC et teknologiområde i kraftig udvikling.

"Virtualisering er et brandvarmt emne i it-branchen for tiden, og købet styrker specielt vores norske infrastruktur-forretning kraftigt," siger Claus Hougesen, administrerende direktør for Ementor-koncernen.

Tomato-produkt rulles ud i hele koncernen

Han fortæller, at Tomato hidtil har været Ementors værste rival på det norske marked for virtualiserings-løsninger, men også resten af Ementor-koncernen kommer til at nyde godt af opkøbet.

"Med købet får vi eksempelvis adgang til Tomato Disaster Solution (TDS), der tilbyder funktioner i forhold til live, online backup og restore af virtuelle maskiner. Det er en løsning, som vi kan bruge bredt i hele koncernen, og som eksempelvis passer som fod i hose til DMsave, som vi købte i fjor," siger Hougesen.

Hvis den norske pendant til Konkurrencestyrelsen, Konkurransetilsynet, godkender købet, så overtager Ementor Tomato den 13. februar.

Topnordic/Ementor-koncernen har i dag omkring 3.900 ansatte i Norge, Danmark, Sverige, Finland, Litauen, Letland, Estland og Rusland og omsætter for omkring 13 milliarder kroner på årsbasis under navnene Topnordic, Ementor, Atea og Sonex.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S