Frygt for orm stopper Skype-video

Ifølge sikkerhedseksperter har Skype været tvunget til at lukke for videodeling i sin software, da det kunne misbruges til at lancere et selvkopierende ormeangreb.

Artikel top billede

Skypes videodelings-feature lader brugere dele videoer, som kan lægges op på to sites – Dailymotion.com og Metacafe.com – alt imens de chatter med andre Skype-brugere.

Computerworld News Service: En fejl i Skypes videosoftware, der første gang blev rapporteret om i sidste uge af sikkerhedsekspert Aviv Raff, stammer fra den måde, Skype bruger en Internet Explorer-komponent til at indlæse html.

Skypes videodelings-feature lader brugere dele videoer, som kan lægges op på to sites – Dailymotion.com og Metacafe.com – alt imens de chatter med andre Skype-brugere.

Raff demonstrerede i sidste sidste uge, hvordan angribere kunne udnytte fejlen til at køre uautoriseret software på en Skype-brugers computer. Men tirsdag sagde sikkerhedseksperten, at fejlen er mere seriøs end først antaget.

Den kan "udløses ved blot at besøge et website eller klikke på et link i dit instant messaging-program," skriver han i et blog-indlæg, "hvilket grundlæggende betyder, at fejlen faktisk er sårbar overfor orme."

Meddelelse

Skype har tilsyneladende pillet video-featuren ud af sit klient-software på grund af fejlen. Brugere, der prøver at klikke på 'vdeo'knappen i et chat-vindue bliver modtaget med en meddelelse om, at featuren er utilgængelig 'på grund af nogle bekymringer for sikkerheden'.

"Vores skarpeste teknikere rasler med svensknøglerne for at gøre alting godt igen og bringe de elskede videoer tilbage. Snart," står der i meddelelsen. "Undskyld for det her."

Repræsentanter for Skype besvarer ikke opkald om kommentarer. Sidste uge bekræftede talsmand for Skype, Villu Arak, at der var et sikkerhedsproblem for brugere af Skype 3.5 og 3.6, som besøger Dailymotion.com, men brugere havde stadig mulighed for at dele videoer på Metacafe.com.

I en meddelelse skriver virksomheden, at den forventer, at Metacafes videoer er til rådighed for Skype-brugere igen i løbet af onsdag.

Aviv Raff udtaler, at idet angrebet kan føre til et omsiggribende ormeudbrud, vil det være at foretrække, at Skype først ordner det underliggende problem, før Metacafe bringes tilbage.

Raff tror, at Dailymotion sandsynligvis lige så vel er sårbar for denne type angreb, selvom han har været ude af stand til at bekræfte dette, efter Skype afskar adgang til sitet.

IE's lokale zone

Problemet ligger i, at Skype bruger en Windows Internet Explorer-komponent med utilstrækkelige sikkerhedsindstillinger, udtaler eksperter.

I stedet for at behandle sider der indlæses med den mere sikre 'internet zone' sikkerhedsindstilling, bruger Skype Internet Explorers 'lokale zone' sikkerhedsindstilling, som normalt kun bruges til mere pålideligt indhold.

Indtil Skypes teknikere foretager nogle ændringer i deres software, vil flere af disse problemer vise sig, siger Raff.

En anden sikkerhedsekspert, som har studeret denne fejl er enig.

"Hvis de bliver ved at lade deres Skype-klient køre i Internet Explorers lokale zone, vil vi se flere af disse," siger Petko Petkov fra GNU Citizen via instant message.

"Enhver, der havde Metacafes server i sin hule hånd, havde forud for nedlukningen potentielt samtlige Skype-brugere på planeten i sin hule hånd."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S