Hackere knækker hollandsk Rejsekort

To tyske hackere har knækket det hollandske Rejsekort OV-chipkaart, der i stil med det danske skal bredes ud i hele Holland. Teknologien bag det danske Rejsekort er den samme som i Holland.

Artikel top billede

Tyske hackere har fundet vej ind i den chip, som hollænderne baserer sig på i et nyt smartcard til offentlig transport á la det danske Rejsekort.

I Holland hedder løsningen OV-chipkaart.

Lad en anden betale

Afsløringen af, at tyske hackere har knækket den kode, der skulle holde uvedkommende væk fra det indre af rejsekortets RFID-chip, blev bragt for nylig i den hollandske avis Volkskrant.

Ifølge avisen betyder det, at koden er knækket, at kort kan kopieres, og at hackere vil være i stand til at tørre deres rejseudgifter af på en andens konto.

Derudover betyder den kompromitterede sikkerhed, at beskyttelsen af brugernes personlige data ikke kan garanteres.

Latterlig let at knække

Translink Systems, der står bag implementeringen af den hollandske rejsekort-løsning, hævder, at det er for tidligt at sige, i hvor høj grad sikkerheden i kortet er kompromitteret, og at der er andre sikkerhedsfunktioner bygget ind i OV-chipkaart.

Den kommentar skydes fuldstændig i sænk af Ron Gonggrijp, der er en af Hollands mest kendte hackere:

"Sådan siger producenterne altid. NXP har lavet en helt utrolig fejl. Selskabets teknologi er latterlig let at knække," siger Gonggrijp til avisen.

Sådan bar hackerne sig ad

NXP var oprindelig chip-divisionen i den hollandske elektronik-koncern Phillips, men er i dag en selvstændig virksomhed, som producerer RFID-chippen Mifare på licens.

De to tyskere hackere, der knækkede Mifare-chippen, offentliggjorde deres metode på den 24. Chaos Communication Congress i Berlin i december sidste år.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job