Hackere knækker hollandsk Rejsekort

To tyske hackere har knækket det hollandske Rejsekort OV-chipkaart, der i stil med det danske skal bredes ud i hele Holland. Teknologien bag det danske Rejsekort er den samme som i Holland.

Artikel top billede

Tyske hackere har fundet vej ind i den chip, som hollænderne baserer sig på i et nyt smartcard til offentlig transport á la det danske Rejsekort.

I Holland hedder løsningen OV-chipkaart.

Lad en anden betale

Afsløringen af, at tyske hackere har knækket den kode, der skulle holde uvedkommende væk fra det indre af rejsekortets RFID-chip, blev bragt for nylig i den hollandske avis Volkskrant.

Ifølge avisen betyder det, at koden er knækket, at kort kan kopieres, og at hackere vil være i stand til at tørre deres rejseudgifter af på en andens konto.

Derudover betyder den kompromitterede sikkerhed, at beskyttelsen af brugernes personlige data ikke kan garanteres.

Latterlig let at knække

Translink Systems, der står bag implementeringen af den hollandske rejsekort-løsning, hævder, at det er for tidligt at sige, i hvor høj grad sikkerheden i kortet er kompromitteret, og at der er andre sikkerhedsfunktioner bygget ind i OV-chipkaart.

Den kommentar skydes fuldstændig i sænk af Ron Gonggrijp, der er en af Hollands mest kendte hackere:

"Sådan siger producenterne altid. NXP har lavet en helt utrolig fejl. Selskabets teknologi er latterlig let at knække," siger Gonggrijp til avisen.

Sådan bar hackerne sig ad

NXP var oprindelig chip-divisionen i den hollandske elektronik-koncern Phillips, men er i dag en selvstændig virksomhed, som producerer RFID-chippen Mifare på licens.

De to tyskere hackere, der knækkede Mifare-chippen, offentliggjorde deres metode på den 24. Chaos Communication Congress i Berlin i december sidste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S