Hackere knækker hollandsk Rejsekort

To tyske hackere har knækket det hollandske Rejsekort OV-chipkaart, der i stil med det danske skal bredes ud i hele Holland. Teknologien bag det danske Rejsekort er den samme som i Holland.

Artikel top billede

Tyske hackere har fundet vej ind i den chip, som hollænderne baserer sig på i et nyt smartcard til offentlig transport á la det danske Rejsekort.

I Holland hedder løsningen OV-chipkaart.

Lad en anden betale

Afsløringen af, at tyske hackere har knækket den kode, der skulle holde uvedkommende væk fra det indre af rejsekortets RFID-chip, blev bragt for nylig i den hollandske avis Volkskrant.

Ifølge avisen betyder det, at koden er knækket, at kort kan kopieres, og at hackere vil være i stand til at tørre deres rejseudgifter af på en andens konto.

Derudover betyder den kompromitterede sikkerhed, at beskyttelsen af brugernes personlige data ikke kan garanteres.

Latterlig let at knække

Translink Systems, der står bag implementeringen af den hollandske rejsekort-løsning, hævder, at det er for tidligt at sige, i hvor høj grad sikkerheden i kortet er kompromitteret, og at der er andre sikkerhedsfunktioner bygget ind i OV-chipkaart.

Den kommentar skydes fuldstændig i sænk af Ron Gonggrijp, der er en af Hollands mest kendte hackere:

"Sådan siger producenterne altid. NXP har lavet en helt utrolig fejl. Selskabets teknologi er latterlig let at knække," siger Gonggrijp til avisen.

Sådan bar hackerne sig ad

NXP var oprindelig chip-divisionen i den hollandske elektronik-koncern Phillips, men er i dag en selvstændig virksomhed, som producerer RFID-chippen Mifare på licens.

De to tyskere hackere, der knækkede Mifare-chippen, offentliggjorde deres metode på den 24. Chaos Communication Congress i Berlin i december sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S