Hackere knækker hollandsk Rejsekort

To tyske hackere har knækket det hollandske Rejsekort OV-chipkaart, der i stil med det danske skal bredes ud i hele Holland. Teknologien bag det danske Rejsekort er den samme som i Holland.

Artikel top billede

Tyske hackere har fundet vej ind i den chip, som hollænderne baserer sig på i et nyt smartcard til offentlig transport á la det danske Rejsekort.

I Holland hedder løsningen OV-chipkaart.

Lad en anden betale

Afsløringen af, at tyske hackere har knækket den kode, der skulle holde uvedkommende væk fra det indre af rejsekortets RFID-chip, blev bragt for nylig i den hollandske avis Volkskrant.

Ifølge avisen betyder det, at koden er knækket, at kort kan kopieres, og at hackere vil være i stand til at tørre deres rejseudgifter af på en andens konto.

Derudover betyder den kompromitterede sikkerhed, at beskyttelsen af brugernes personlige data ikke kan garanteres.

Latterlig let at knække

Translink Systems, der står bag implementeringen af den hollandske rejsekort-løsning, hævder, at det er for tidligt at sige, i hvor høj grad sikkerheden i kortet er kompromitteret, og at der er andre sikkerhedsfunktioner bygget ind i OV-chipkaart.

Den kommentar skydes fuldstændig i sænk af Ron Gonggrijp, der er en af Hollands mest kendte hackere:

"Sådan siger producenterne altid. NXP har lavet en helt utrolig fejl. Selskabets teknologi er latterlig let at knække," siger Gonggrijp til avisen.

Sådan bar hackerne sig ad

NXP var oprindelig chip-divisionen i den hollandske elektronik-koncern Phillips, men er i dag en selvstændig virksomhed, som producerer RFID-chippen Mifare på licens.

De to tyskere hackere, der knækkede Mifare-chippen, offentliggjorde deres metode på den 24. Chaos Communication Congress i Berlin i december sidste år.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S