Sønderlemmende kritik af fratrådt Danware-direktør

Danwares direktør skulle have været fyret for længe siden, skriver AktieUgebrevet, der vurderer, at selskabets bestyrelsesformand Ib Kunøe har holdt hånden over direktøren, fordi de to er venner.

Artikel top billede

"Den mest positive nyhed for Danwares aktionærer i flere år."

Sådan beskriver AktieUgebrevet, at Danwares administrerende direktør, Peter Grøndahl, fratrådte sin stilling tirsdag i sidste uge efter et katastrofalt dårligt kvartalsregnskab.

AktieUgebrevet har adskillige gange kritiseret ledelsesstrukturen i Danware, og især den administrerende direktørs "rolle og manglende evner til at gøre forretningen mere lønsom."

Fyringen af den administrerende direktør, hvilket ugebrevet mener, burde være sket for lang tid siden – åbner for et "helt nødvendigt salg af selskabet til en større aktør, som har distributionskraft til at få selskabets produkter ud over rampen."

Gode produkter – dårlig markedsføring

Danware, der blev stiftet tilbage i 1981, har i længere tid stået med et klassisk problem.

Selskabet har gode produkter på et højt teknologisk niveau, men har samtidig ikke evnet at få salg og markedsføring til at fungere.

Virksomheden har de sidste par år brugt mange ressourcer på at etablere egne datterselskaber i USA, England og Tyskland og har samtidig udvidet de eksisterende partnerkanaler.

"Det har åbenbart taget for lang tid at få overbevist partnerne i de forskellige lande om, at de skal satse på de her ting – eller også er det de forkerte partnere, der er sat på opgaven," konstaterer Ib Kunøe, der ejer 25 procent af Danware og sidder på posten som bestyrelsesformand.

Aktie til de risikovillige

AktieUgebrevet mener ligefrem, at Kunøe længe har "holdt hånden over den administrerende direktør," og at det kan hænge sammen med, at "de to er nære personlige venner."

Endelig mener ugebrevet, at selskabets overlevelse afhænger af et hurtigt frasalg til en stærk distributionspartner, og at Danware er en interessant investering for den "meget risikovillige investor."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job