Sønderlemmende kritik af fratrådt Danware-direktør

Danwares direktør skulle have været fyret for længe siden, skriver AktieUgebrevet, der vurderer, at selskabets bestyrelsesformand Ib Kunøe har holdt hånden over direktøren, fordi de to er venner.

Artikel top billede

"Den mest positive nyhed for Danwares aktionærer i flere år."

Sådan beskriver AktieUgebrevet, at Danwares administrerende direktør, Peter Grøndahl, fratrådte sin stilling tirsdag i sidste uge efter et katastrofalt dårligt kvartalsregnskab.

AktieUgebrevet har adskillige gange kritiseret ledelsesstrukturen i Danware, og især den administrerende direktørs "rolle og manglende evner til at gøre forretningen mere lønsom."

Fyringen af den administrerende direktør, hvilket ugebrevet mener, burde være sket for lang tid siden – åbner for et "helt nødvendigt salg af selskabet til en større aktør, som har distributionskraft til at få selskabets produkter ud over rampen."

Gode produkter – dårlig markedsføring

Danware, der blev stiftet tilbage i 1981, har i længere tid stået med et klassisk problem.

Selskabet har gode produkter på et højt teknologisk niveau, men har samtidig ikke evnet at få salg og markedsføring til at fungere.

Virksomheden har de sidste par år brugt mange ressourcer på at etablere egne datterselskaber i USA, England og Tyskland og har samtidig udvidet de eksisterende partnerkanaler.

"Det har åbenbart taget for lang tid at få overbevist partnerne i de forskellige lande om, at de skal satse på de her ting – eller også er det de forkerte partnere, der er sat på opgaven," konstaterer Ib Kunøe, der ejer 25 procent af Danware og sidder på posten som bestyrelsesformand.

Aktie til de risikovillige

AktieUgebrevet mener ligefrem, at Kunøe længe har "holdt hånden over den administrerende direktør," og at det kan hænge sammen med, at "de to er nære personlige venner."

Endelig mener ugebrevet, at selskabets overlevelse afhænger af et hurtigt frasalg til en stærk distributionspartner, og at Danware er en interessant investering for den "meget risikovillige investor."

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job