Microsoft lukker 12 kritiske huller i Office

Huller i sikkerheden tvinger Microsoft til at offentliggøre usædvanlig rettelser, der fikser hele 12 kritiske huller i Office-pakken. Se her, hvilke Office-produkter, der er ramt.

Artikel top billede

Microsoft udgiver kritiske sikkerhedsrettelser i Office-softwaren for at rette en fejl i Excel.

I to måneder er hullet blevet udnyttet.

Korrektionerne blev offentliggjort tirsdag i fire software-opdateringer for Excel, Outlook, Office 2000 og Officepakkens web-komponenter.

Microsoft definerer alle opdateringer som kritiske.

Det betyder, at en hacker teoretisk set kan udnytte de eksisterende fejl og bryde ind på en computer.

Angreb fordoblet

I alt er 12 sårbare punkter forbedret i de fire opdateringer.

Normalt vedhæfter Microsoft rettelser for Windows eller Internet Explorer i selskabets månedlige sikkerhedsopdateringer, og ifølge sikkerhedseksperter er det første gang, at Microsoft udelukkende fokuserer på at lappe Office.

Ifølge direktør for markedsstrategier hos sikkerhedsfirmaet Lumension, Paul Zimski, giver Microsofts usædvanlige udgivelse et nutidigt billede, for mellem 2006 og 2007 blev antallet af angreb mod Office-softwaren fordoblet.

Fikser lukket fejl

Selv om tirsdagens opdatering er kritisk, bør systemadministratorer være ekstra opmærksomme på MS08-014, fordi den reparerer en lukket fejl, som hackere har draget fordel af i adskillelige måneder.

Virusen påvirker brugere af Excel 2000, 2002 og 2003 og Service Pack 2, dog er brugere af Excel 2007 eller 2003 og Service Pack uden for fare, meddeler Microsoft.

Installer MS08-015 først

En anden opdatering, som er værd at holde øje med, er MS08-015-lappen, som indeholder en fejl, som let kan udnyttes.

Ved at narre en bruger til at klikke på en specielformet mailto-link, kan en hacker installere programmer, se, ændre eller slette data; eller oprette nye konti med fuld brugerrettigheder.

Som det klogeste træk anbefaler eksperter at installere MS08-015-opdateringen allerførst. For mens brugere på nuværende tidspunkt har lært at tøve med at åbne mistænkelige dokumenter, tænker de ikke to gange, før de klikker på et link.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S