Jubel i Danske Bank: Påskens it-projekt lykkedes

På trods af mindre begynder-vanskeligheder lykkedes det i påsken Danske Banks it-medarbejdere af overflytte data fra den finske Sampo Bank til de danske it-systemer.

Artikel top billede

Da kunderne i den finske Sampo Bank tidligt i morges loggede på deres netbank, var det Danske Banks it-systemer, der sørgede for at vise de korrekte konto-informationer.

I løbet af påsken har Danske Bank nemlig gennemført en omfattende it-konvertering af banken, og ifølge banken er processen - på trods af mindre begyndervanskeligheder fra morgenstunden - forløbet godt.

Således er 121 filialer og 1,2 millioner finske bankkunder nu i hænderne på Danske Banks hold af it-medarbejdere i Ejby ved Glostrup.

"Med integrationen får Sampo Bank forøget konkurrenceevnen inden for samtlige forretningsområder, og vores finske kunder får nu adgang til de fordele det giver at være kunde i en større og mere international bank," udtaler ordførende direktør Peter Straarup, Danske Bank-koncernen, i en selskabsmeddelelse.

Stort arbejde forud

Forud for påskens arbejde er gået et omfattende integrationsarbejde.

Det seneste år har 2.500 medarbejdere i koncernen arbejdet med konverteringen.

Der har været gennemført 50.000 tests, og flere end to millioner kundekonti og 800.000 netbankaftaler er blevet konverteret til Danske Banks systemer.

Danske Bank overtog 1. februar 2007 Sampo Bank, der er Finlands tredjestørste bank.

Banken har med 1,1 millioner privatkunder og 100.000 erhvervskunder en markedsandel på 15 procent på privatkundemarkedet og 20 procent på erhvervskundemarkedet og beskæftiger 3.100 medarbejdere. Banken har over 800.000 netbankkunder.

Nu venter de baltiske lande

Efter projektet i Finand nu er veloverstået, kaster it-folkenes sig over næste projekt, som er overflytningen af banker i i Estland, Letland og Litauen, som Danske Bank overtog samtidig med finske Sampo Bank.

De baltiske banker, der omfatter i alt 270.000 kunder og 44 filialer, overflyttes fuldt ud til koncernens systemer i løbet af 2009.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S