E-handelsprisen: De rykker mest i udlandet

De nominerede til internationaliserings-prisen er en broget skare af store, gamle hæderkronede virksomheder, og relativt nye opkomlinge.

Artikel top billede

Feltet af nominerede til årets internationaliseringspris er en blandet skare af internationale kæmpevirksomheder, der tæller Lego, internetpionerer, Lauritz.com, og madformidlere, just-eat.dk.

Desuden blander den danske hardware-succes Zepto.com og International Health Insurance sig med ihi.com, der startede som en del af Sygeforsikring Danmark, men siden er blevet solgt til britiske BUPA sig i opløbet.

Det tydeligste fællestræk er, at alle virksomhederne har en del år på bagen, selvom Zepto og just-eat kun har henholdsvis seks og syv år mod Legos 76 år i bagagen.

Juryformand Ivan Bager, der arbejder med strategisk markedsføring hos Velux, skal sammen med den øvrige jury for internationaliseringsprisen vurdere de nominerede ud fra en række kriterier.

De tæller blandt andet et kig på omfanget af brugere eller kunder i udlandet, sprogversionering og hvordan omsætningen fra udenlandske kunder har udviklet sig.

Ingen dansk version

Som feltets største virksomhed ligger Lego allerede godt placeret i udlandet.

Hovedparten af brugerne er i udlandet, og det har virksomheden med base i Billund taget konsekvensen af.

Virksomhedens internetsatsning Lego.com findes nemlig ikke på dansk. I stedet er der blevet fokuseret på de store markeder i USA, Storbritannien og Tyskland.

En stor del af aktiviteterne online er dog i høj grad baseret på visuelle indtryk og udtryk, fordi en stor del af siden er målrettet til børn.

Undtagelsen er onlinebutikken, som i højere grad er til forældre.

Internationaliserer netop nu

For Lego er internationaliseringen sket længe før nogen havde fundet på internettet, men for Zepto og...fortsættes

... Just-eat er det noget, der sker i disse år.

Zepto er noget så sjældent som en succeshistorie for en dansk producent af forbrugerelektronik.

Selskabet begyndte i 2002 med at sælge bærbare computere og har siden 2005 også solgt til andre lande i Europa. I dag er Zepto repræsenteret i 19 lande.

Just-eat modtog den første bestilling i 2001, og har siden formidlet mere end syv millioner bestillinger på mad, der er blevet leveret af eller afhentet hos de mere end 900 samarbejdsrestauranter i Danmark.

Just-eats succes er ikke gået E-handelsprisens jury forbi, og selskabet har vundet en af priserne hvert år siden 2004.

Just-eat er i dag aktiv i hele Norden, på nær Finland, samt Tyskland, Holland og Storbritannien.

De gamle er blevet de største nye

Da et af Danmarks ældste auktionshuse, Lauritz Christensen Auktioner, i 2000 gik i luften med Lauritz.com var det det første danske auktionshus, der rykkede forretningen online.

Siden er Lauritz.com blevet Danmarks største auktionshus og supplerer i dag onlineforretningen med 18 fysiske auktionshuse i fire lande. Danmark, Sverige, Norge og Tyskland.

Vinderne i e-handelsprisens 8 kategorier offentliggøres torsdag 27. marts på den store e-handelskonference og prisfest på Radisson SAS Falconer Hotel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S