Motorola splittes op i to separate selskaber

Motorola splitter selskabet op i to selvstændige selskaber. Håbet er, at opsplitningen kan sætte mere skub i forretningen og føre til bedre styring og overblik.

Artikel top billede

Efter et par måneders overvejelser har kriseramte Motorola besluttet sig for at lade selskabets mobil-division sejle sin egen sø.

Det betyder, at selskabet vil etablere to selvstændige og helt uafhængige selskaber, der skal fungere i markedet uden forbindelse med hinanden.

Opsplitningen sker ikke mindst med henblik på at berolige selskabets urolige aktionærer, der med stigende bekymring har fulgt med i selskabets ikke just positive udvikling.

Det ene af de nye selskaber får fokus på produktionen af mobile enheder, mens det andet får fokus på bredbånds-aktiviteter og mobile løsninger til erhvervslivet.

Grundig overvejelse

Beslutningen er blevet truffet efter grundig overvejelse, siden selskabet igangsatte en større evaluerings-proces af forretningen.

Det er konklusionen, at en opsplitning vil gavne hele forretningen, som på mange måder er gået tilbage i den seneste tid.

Det skyldes ikke mindst, at Motorola har haft svært ved at udvikle en afløser til mobil-successen RazR.

Samtidig har Motorola ikke været i stand at kapitalisere på den kraftigt stigende efterspørgsel på avancerede 3G-telefoner, ligesom priserne på Razr-telefonen er faldet.

Det har tilsammen udhulet selskabets indtjenings-grundlag, hvilket har ført til, at Motorola er faldet til pladsen som verdens tredjestørste mobilproducent efter Nokia og Samsung.

”Grundlæggelsen af to markedsførende selskaber vil bidrage med forbedret fleksibilitet, bedre styret kapital-strukturer og øget ledelses-fokus,” lyder det fra administrerende direktør Greg Brown.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job