Presset Motorola: Mobil-division må sejle sin egen sø

Motorolas bestyrelse overvejer efter voldsom pres fra selskabets aktionærer at splitte selskabet op. Måske kan det bringe Motorola ud af nedturen.

Artikel top billede

Den amerikanske mobilproducent Motorola overvejer at lade sin kriseramte mobil-division sejle sin egen sø.

Selskabet er nemlig for tiden i intense drøftelser om at udskille sin mobil-division i et selvstændigt selskab.

Det vil i givet fald ske med henblik på at berolige selskabets urolige aktionærer, der med stigende bekymring følger med i selskabets ikke just positive udvikling.

I spidsen for dem står milliardæren Carl Icahn, der blandt andet har spillet en meget aktiv rolle i fyringen af tidligere topchef Ed Zander.

Overvejer flere muligheder

Motorolas nye topchef, Gregory Brown, understreger dog, at en opsplitning af selskabet blot er en af de muligheder, som Motorolas bestyrelse nu drøfter.

Strategi-chef Deon McLellan meddeler da også, at selskabet for tiden undersøger alle muligheder for at komme ud at det dødvande, som selskabet for tiden befinder sig i.

Carl Icahn melder sig tilfreds med overvejelser – ikke mindst fordi han i flere måneder har talt varmt for netop en opsplitning mellem mobilforretningen og Motorolas øvrige divisioner.

”Motorola bevæger sig endelig i den rigtige retning, men der er absolut fortsat meget lang tilbage, før vi er i mål,” siger han til Reuters.

Motorolas problemer skyldes ikke mindst, at selskabet aldrig formåede at bygge videre på den succes, som Razr-telefonen sikrede selskabet efter dens lancering i 2004.

Samtidig har Motorola forsømt at kapitalisere på den kraftigt stigende efterspørgsel på avancerede 3G-telefoner, ligesom priserne på Razr-telefonen er faldet.

Det har tilsammen udhulet selskabets indtjenings-grundlag, hvilket har ført til, at Motorola er faldet til pladsen som verdens tredjestørste mobilproducent efter Nokia og Samsung.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo