Artikel top billede

2.300 Nokia-ansatte får hver 600.000 kroner

Nokia betaler i snit 600.000 kroner til hver af i alt 2.300 medarbejdere, der er blevet fyret fra selskabets tyske fabrik. I alt udbetaler Nokia halvanden milliard kroner i kompensation.

Nokia betaler godt 600.000 kroner til hver af de 2.300 ansatte på selskabets tyske fabrik i Bochum, som under stor ståhej og massive protester står til at lukke til fordel for langt billigere produktions-faciliteter i Rumænien.

I alt indvilger Nokia i at betale knap halvanden milliard kroner som kompensation for lukningen af fabrikken.

Pengene bliver fordelt med 1,4 milliarder kroner i kompensation til de fyrede medarbejdere og resten af pengene til et ny-stiftet selskab, hvis eneste opgave bliver at få de fyrede ansatte hjulpet videre.

Væsentligt større beløb

Nokia havde oprindeligt foreslået at betale i alt en halv milliard kroner i kompensation for fabriks-lukningen, men har altså skruet væsentligt op for beløbet efter massivt pres fra både tyske myndigheder, politikere, medier og tyske fagforbund.

Det finske selskab er fortsat midt i en indædt batalje med myndighederne i Nordrhein-Westfalen, hvor fabrikken ligger.

Delstaten mener, at Nokia skal betale den knap halve milliard kroner tilbage, som selskabet i sin tid modtog i statsubsidier for at placere fabrikken i området.

De tyske myndigheder mener, at aftalen er, at Nokia til gengæld for subsidierne skulle levere fast arbejde til tysker borgere på fabrikken.

Den udlægning har Nokia blankt afvist.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere