TDC på vej med fyresedler til 100 medarbejdere

Telegiganten TDC har indledt en ny prikkerunde. 100 medarbejdere skal se sig om efter en ny arbejdsplads.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC strammede i dag grebet omkring de medarbejdere, der varetager stabsfunktionerne.

I dag er 400 medarbejdere ansat til at varetage opgaverne med at ordne regnskaber, budgetter og prissætning, men dette antal skal nu skæres ned til 300, oplyste TDC i dag på et internt møde. Det skriver Business.dk.

Begrundelsen for de mange fyringer lyder på, at telemarkedet er presset hårdt, og ikke mindst fastnetforretningen, der er TDC's største forretning, har det skidt.

Ned med syv procent om året

Pressechefen i TDC, Nicolaj Due, bekræfter overfor Business.dk, at der er nedskæringer på vej.

TDC-chef Jens Alder har ved flere lejligheder udtalt, at medarbejderstaben skal skæres ned med mellem fem og syv procent om året.

Dette bekræfter Nicolaj Due.

Tallene taler da også sit tydelige sprog. I 2006 var der cirka 14.000 personer ansat i Danmarks største teleselskab. I dag ligger tallet på 12.000.

De 100 fyrede TDC-medarbejdere stopper allerede ved udgangen af maj.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision