Claus Hjort afviser hjælp til ERP-konsulent

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen afviser, at situationer som den, ERP-konsulenten, der blev hindret i at søge job hos en headhunter, stod i, bliver fortid med den nye jobkartel-lov.

Artikel top billede

ERP-konsulent Johnny Carlsson, der blev hindret i at søge job gennem et headhunter-firma, der tidligere havde skaffet ham job, lader ikke til at kunne hente hjælp hos beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V).

I hvert fald afviser ministeren, at den situation, Johnny Carlsson er havnet i, vil kunne undgås i fremtiden, når ministeren lov mod jobkartel-aftaler træder i kraft.

Jobkartel-aftaler, hvor arbejdsgivere aftaler ikke at ansætte hinandens medarbejdere, er nemlig noget helt andet end headhuntere, der aftaler med kunder ikke at skaffe job til kundens ansatte, mener ministeren.

”Som jeg har forstået det, er der tale om, at et rekrutteringsbureau i sine forretningsvilkår har valgt ikke at headhunte eller samarbejde med personer, som de selv lige har rekrutteret til ansættelse i en anden virksomhed,” siger Claus Hjort Frederiksen i et svar i folketinget.

Ikke lønmodtager og arbejdsgiver

”Der er altså ikke tale om aftaler, hvor en arbejdsgiver søger at hindre eller begrænse en ansat i at få ansættelse i en anden virksomhed. I det hele taget er der slet ikke tale om et arbejdsgiver-/lønmodtagerforhold mellem rekrutteringsbureauet og den rekrutterede person,” slår han fast.

Claus Hjort Frederiksen forklarer samtidig, at de mulige problemfelter, som sagen om Johnny Carlsson må rejse, løses ikke med ministerens nye lovforslag.

Det havde flere politikere og fagforeninger ellers håbet på.

De mente, at der var en klar parallel til jobkartel-aftaler, fordi headhuntere, der nægter at røre ved ansatte i et firma, hvor headhunteren har placeret en kunde, også er med til at låse arbejdsmarkedet i forhold til lønmodtagernes frie bevægelig.

Johnny Carlsson selv er især fortørnet over, at de betingelserne, han blev underlagt hos headhunteren, ikke blev oplyst til ham.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS