Artikel top billede

Pirate Bay får regning på fem millioner kroner

Det svenske antipirat-bureau kræver, at fildelingssiden Pirate Bay betaler 5,4 millioner kroner i erstatning til rettighedshavere af musik og film. Samlet har erstatningskravet rundet 17 millioner.

Kravet har endnu ikke nået retten i Stockholm, men ifølge ComputerSweden vokser kravet om millionerstatninger mod fildelingssiden Pirate Bay støt.

Det svenske Antipiratbyrån (APB) kræver 5,4 millioner kroner i erstatning til indehavere af musik- og filmrettigheder, der er blevet krænket af fildelingssiden Pirate Bay. Erstatningen kræver APB af de fire personer, der er tiltalt for at stå bag driften af Pirate Bay.

Rundet 17 millioner kroner

Pladebranchens brancheorganisation IFPI har tidligere lanceret et krav på 12 millioner kroner for illegal spredning af musikfiler, og i alt har det samlede krav mod Pirate Bay rundet 17 millioner, og det er ikke slut endnu, skriver ComputerSweden.

Ifølge det svenske it-medie står repræsentanten for den amerikanske filmbranche MPA på spring for at lægge yderligere en del millioner oven i kravet, og selv vores egen Nordisk Film stiller op med krav i størrelsesordenen nogle hundrede tusinder kroner.

En del af erstatningskravet udgøres af såkaldt 'hypotetisk licensafgift' baseret på, hvad filmselskabet ville have krævet i betaling for at gøre film tilgængelige på den måde, som det er sket gennem Pirate Bay.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere