Steve Ballmer angrebet med æg – se videoen

Microsofts koncernchef Steve Ballmer blev mandag angrebet med æg og vrede skældsord, da han holdt forelæsning på et universitet i Ungarn. Se optagelserne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts koncernchef, Steve Ballmer, var tvunget til at søge dækning bag katederet, da en studerende på Corvinus Universitetet i Budapest i Ungarn begyndte at råbe skældsord og smide æg på ham under en forelæsning, som Steve Ballmer var i færd med at give.

Ballmer blev ikke ramt, viser et filmklip,, som en anden studerende i salen optog.

Efter at have undgået æggene trak Steve Ballmer på skuldrene, smilede og sagde, at det var en ”venligtsindet afbrydelse,” men at hans tankerække godtnok var blevet brudt.

Microsoft=Corruption

Angriberen bar en t-shirt med påskriften ”Microsoft=Corruption”. Han rejste sig op øjeblikket efter, at Steve Ballmer indledte sin forelæsning for de studerende.

Selv om angriberen hovedsageligt råbte på ungarsk, sagde han også enkelte ord på engelsk. Blandt andet sagde han ”….til det ungarske folk. Giv de penge tilbage lige med det samme.” (…to the Hungarian people. Give that money back, right now.”

Han kastede dernæst et æg på Steve Ballmer og greb i sin lomme efter yderligere to æg.

Forsamlingen råber straks op, og det lader til, at det er angriberen, som de råber ad, inden han til sidste bliver smidt ud af lokalet.

Også Bill Gates er tidligere blevet angrebet.

I 1998 blev der nemlig kastet en kage i ansigtet på ham under et besøg i Bruxelles. Det kan du se et film-klip af her.

Oversat af Dan Jensen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job