Microsoft vil betale kunder for at købe varer

Microsoft vil forsøge at trække nettets pengestærke forbrugere over til sig via en ny ordning, hvor net-købere får penge for at handle via Microsofts tjenester.

Artikel top billede

Microsoft kan være på vej med en ordning, der skal forsøge at trække net-brugere i hobevis væk fra Google.

Våbnet skal være en ordning, hvor brugerne bliver betalt for at købe varer, som de finder via selskabets søge-tjeneste.

Den nye tjeneste fra Microsoft hedder ”Live Search cashback,” skriver Wall Street Journal, som citerer unavngivne kilder.

”Live Search cashback” sender penge retur til brugere, der køber bestemte produkter, der bliver fundet via Microsofts søgetjeneste på live.com.

Den nye tjeneste er angiveligt del af en større kampagne, hvor Microsoft forsøger at tiltrække flere forbrugere til selskabets søgetjeneste, som fortsat halter langt efter ærkerivalen Google – både når det gælder trafik og indtjening.

Konkrete tilbud

Lanceringen af den nye tjeneste kommer i kølvandet på Microsofts bestræbelser på at købe den tredje store spiller på søgemarkedet, Yahoo. I første omgang kiksede opkøbsforsøget, men Microsoft er allerede i gang med et nyt og lettere neddroslet bejleri.

Ifølge Wall Street Journal har Microsoft afgivet konkret forslag om at købe hele Yahoos forretning for betalte søgeresultater samt en mindre del af den tilbageværende forretning.

Microsoft beskriver den nye tjeneste som en måde for net-brugerne at anvende søgemaskiner til at få konkrete tilbud på produkter. Betalingen vil blive udregnet efter prisen og betalt per check til forbrugeren, der også kan vælge at få beløbet indsat på en bankkonto.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job