Topnordic scorer stor-aftale med TDC for én krone

Topnordic overtager salget af mobiltelefoner og medarbejderbredbånd til TDC's erhvervskunder i en ny samarbejdsaftale til en værdi på 200 millioner kroner. Området får samtidig ny direktør fra TDC.

Artikel top billede

TDC og Topnordic, der indgår i Ementor-koncernen, har netop skrevet under på en samarbejdsaftale til et par hundrede millioner.

Den nye aftale betyder, at Topnordic fremover skal stå for det direkte salg af mobiltelefoner og tilbehør som datakort og pda'er til TDC's store erhvervskunder.

Derudover vil Topnordic også komme til at stå i spidsen for salg og administration af hovedparten af medarbejderbredbånd til TDC's erhvervskunder.

"Aftalen med TDC er strategisk vigtig for Ementorkoncernen på grund af den tiltagende sammensmeltning mellem it- og mobilkommunikationsmarkedet," siger administrerende direktør i Topnordic, Peter Trans, om aftalen, som Topnordic har sikret sig for for den nette sum af én krone, da aftalen er forbundet med investeringer i teknologi og integration til TDC for Topnordic.

Han mener, at aftalen gør Topnordic til den førende leverandør af denne slags løsninger.

Hos TDC betegner man aftalen som et naturligt led i selskabets strategi.

"Partnerskabet er et udtryk for TDC's fortsatte arbejde med at fokusere på kerneforretningen," siger Klaus Pedersen, administrerende direktør for TDC Business Nordic.

Topnordic henter TDC-direktør

Samtidig med aftalen, der betyder at 32 TDC-medarbejdere overflyttes fra TDC til Topnordic, henter Topnordic ny chef til at styre området.

Den nye chef for salget af mobiltelefoner og administration af medarbejderbredbånd bliver tidligere vicedirektør i TDC Erhverv, Søren Jensen.

"Det er lidt ligesom at starte forfra inden for sit kerneormåde – og så alligevel ikke, for Topnordic har et helt andet salgsapparat, end TDC har i dag på grund af bredden og produktsortiment," siger Søren Jensen, ansvarlig for medarbejderløsninger i Topnordic.

Stor aftale

Den nye chef for medarbejderløsninger i Topnordic får med TDC-aftalen ansvaret for cirka 2.200 nye erhvervskunder.

Aftalen har en samlet værdi på 200 millioner kroner og træder i kraft 1. juni 2008.

Med TDC-aftalen i hånden forventer Topnordic at sælge mere end 210.000 mobiltelefoner til kunder inden for det nordiske marked i 2009.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune