Dansk IT satser millioner på folke-pc'en

Reportage: 10 millioner kroner og masser af frivillig it-arbejdskraft er målet for Dansk IT's indsamling til indkøb af børne-pcer i udviklingslandene.

Artikel top billede

Nok er nørder uden grænser ingen officiel titel, men mere en spøgefuld spillen på det store og seniøse hjælpearbejde, som Læger uden grænser udfører i udviklingslandene.

Men det blev hørt , da 5.600 it-professionelle i organisationen Dansk IT torsdag satte gang i en storstilet landsindsamling, der skal samle penge og arbejdskraft ind til projekter med børne-pcer i udviklingslande.

”Målet er 10 millioner kroner. Men jeg drømmer om 50 millioner og en masse arbejdskraft til projekterne,” sagde managing partner Henrik Zangenberg fra Gartner.

Han introducerede indsamlingen i sin egenskab af bestyrelsesmedlem i Dansk IT, der står bag projektet som en del af aktiviteterne i forbindelse med foreningens 50 års jubilæum.

Arbejdet er allerede godt i gang.

It-konsulentfirmaet 7N er den første store firmasponsor, som Dansk IT's indsamling har landet. Og selskabets donation er allerede blevet sat i arbejde i Nepal, hvor 135 børn og 22 lærere på to skoler i Kathmandu-dalen hver har fået udlevet XO-pcer som er udviklet og produces af ”One Laptop per Child” initiativet.

Samarbejde med Danida

De indsamlede midler bliver brugt i projekter, som foregår i samarbejde med Danmarks offentlige udviklingsorganisation Danida.

I Nepal foregår det også i samarbejde med ”Open Learning Exchange” eller OLE-network.

Organisationen har Richard Rowe i spidsen, der slev har været aktiv i arbejdet ”One Laptop per Child” initiativet. Han fokuserer nu på at udbred gratis og åbne uddannelsesværktøjer sammen med innovativ og billig teknologi.

OLE-netværkets mand i Nepal, Rabi Karmacaharya, fortalte de cirka 250 deltager på Dansk IT's jubilæumskonference om projektet i Nepal, som han understreger ikke vill været blevet til noget uden donationen til XO-maskinerne.

Tørnæs: Det er ikke legetøj

"Men vi har en udfordrende opgave foran os. De to skoler i Kathmandu-dalen er en del af første pilot-projekt. Næste år går anden fase i gang med flere skoler. Men vi skal sideløbende udvikle det nødvendige undervisningsmateriale, som skal være så lokalt som muligt,” siger Rabi Karmacaharya.

Den tone blev også slået an af udviklingsminister Ulla Tørnæs (V):

”Det er vigtigt, at computerne ikke bliver et sofistikeret legetøj. Men omvendt kan disse computere med det rette undervisningsmateriale være med til at bryde de barrierer der eksister for udvikling. Gennem adgang til uddannelse fjernes mange af disse barrier og dermed skubbe gang i udvikling og vækst,” siger Ulla Tørnæs.

Velfærdsværktøj

Henrik Zangenberg peger da også på, at formålet netop er at lære at lære.

Og dermed er der en direkte linie fra jubilæumsindsamlingen til det fokusskifte, som også sker i Dansk IT lige nu.

Et skifte hvor anvendelsen af informationsteknologi til at skabe mere udvikling og velfærd – også i de rige lande.

Det gjorde videnskabsminister Helge Sander (V) blandt andet klart, hvor han meget klart opfordrede kommunerne til at gøre noget for at skubbe på digitaliseringen.

”Vi skal fokusere på indhold, brugervenlighed og de løsninger der kan hjæpe borgerne. Men vi skal også vide at udnytte teknologien til at frigøre hænder, der i stedet kan levere service, ” siger Helge Sander og henviser til de tre milliarder kroner han selv er i gang med at bruge på arbejdskraftbesparende aktiviteter.

Læs mere om Dansk ITs indsamling

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS