Tele2 indsætter ny administrerende direktør

Telekoncernen Tele2 overlader tømmerne til Harri Koponen, der satser på, at et stærkere fokus på mobile tjenester, som eksempelvis mobilt bredbånd, er vejen mod plus på bundlinjen.

Artikel top billede

Harri Koponen afløser Lars-Johan Jarnheimer som øverste chef for den svenskejede telekoncern Tele2, der tabte næsten en kvart milliard kroner sidste år.

"Min forståelse for både 'emerging markets' og de tekniske aspekter af den hurtigt voksende mobile kommunikation vil komme til nytte, når vi fortsætter med at bygge et nyt Tele2 med et stærkere fokus på mobile tjenester," siger Harri Koponen i sin tiltrædelsestale.

19 år i telebranchen

Koponen, der har arbejdet i telekommunikationsbranchen gennem de sidste 19 år, tiltræder 18. august, hvilket ifølge en pressemeddelelse giver gode muligheder for en overdragelse af butikken fra den gamle til den nye topchef.

Harri Koponen efterlader sig en stribe stillingsbetegnelser.

Han kommer fra en stilling som præsident og administrerende director for Wataniya Telecom og derudover viceadministrerende direktør og præsident for TeliaSoneras internationale aktiviteter, administrerende direktør og præsident for Sonera samt vicepræsident og direktør for Ericssons amerikanske forbrugerprodukter.

Afleverer kæmpeunderskud

Lars-Johan Jarnheimer sagde op allerede sidste efterår, og siden da har bestyrelsen været på jagt efter hans efterfølger.

"Efter 10 fantastiske år som administrerende direktør for et Tele2, der er stærkere end nogen sinde, føler jeg det naturligt at give tøjlerne videre til en ny direktør," siger den afgående direktør Lars-Johan Jarnheimer i en meddelelse.

Tele2's 2007-underskud på godt 239 millioner ud af en omsætning på 34,4 milliarder kroner sætter Jarnheimers kommentar om et Tele2, "der er stærkere end nogen sinde," lidt i relief.

Tele2 solgte i maj sidste år det danske Tele2-selskab til norske Telenor for 835 millioner.

Måske en cash cow

Udover salget af danske Tele2 har moderselskabet også skilt sig af med aktiviteter i Spanien, Italien, Belgien, Østrig og Ungarn.

Formålet med at sælge fra er blandt andet, at Tele2 ønsker at koncentrere kræfterne på kerneforretningen, der er mobile tjenester på selskabets egen infrastruktur.

Forventningerne er store til ikke mindst Tele2's annoncerede mobile bredbånd, som den nye chef Harri Koponen får ansvaret for at sparke i gang, og som han så også kan høste æren for, når millionerne (forhåbentlig) begynder at rulle ind i den underskudsramte telekoncern.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S