Medarbejdere følger signatur ud af TDC

TDC flytter medarbejdere, udstyr og rettigheder til DanID, fordi telegiganten dropper den digitale signatur, lyder meldingen fra TDC-boss.

Artikel top billede

TDC har efter fem års slid med den digitale signatur kastet håndklædet i ringen og solgt ud af virksomhedens viden og medarbejdere til det PBS-ejede selskab, DanID.

PBS og TDC har i offentliggjort at PBS har købt TDC ud af DanID.

Peter Stig Andersen, direktør for enterprise i TDC Business Nordic, forklarer, at TDC allerede har overført medarbejderne fra den forretningsenhed, som har drevet den digitale signatur frem.

13 medarbejdere får ny arbejdsgiver i rokeringen, som ifølge Peter Stig Andersen kommer, fordi digital signatur aldrig er blevet en del af TDCs kerneforretning.

"Vi fokuserer på vores kerneforretning, og derfor har vi valgt at trække os ud.

Stolt teleudbyder

Og trods en hård opstart på signaturprojektet for fem år siden, er TDC-direktøren stolt af indsatsen, som de seneste år har været en fornuftig forretning for direktøren.

"De første to et halvt år var der sten på vejen, men de sidste år har der været vind i sejlene," siger direktøren.

"Det er vi stolte af og glade for, når vi sælger og trækker os er det fordi det ikke er en del af TDCs kerneforretning," siger Peter Stig Andersen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS