Yahoo forsvarer aftale med Google

En aftale med Microsoft ville have gjort Yahoo afhængig i alle søgerelaterede forretninger, skriver Yahoos CEO og bestyrelsesformand i fælles brev til aktionærerne.

Artikel top billede

Yahoos CEO, Jerry Yang, har sammen med firmaets bestyrelsesformand skrevet brev til aktionærerne.

Computerworld News Service: Yahoo har sendt et brev til sine aktionærer, hvori virksomheden forsvarer sin aftale med Google med argumentet, at den vil styrke virksomhedens rentabilitet og levere en højere værdi til aktionærerne, end tilbudet fra Microsoft om at investere i Yahoos forretningsområde inden for søgning.

Aftalen med Google vil generere 1,2 til 2,1 milliarder kroner (250 til 450 millioner dollar) i yderligere pengestrømme fra driftsaktiviteten i det første år, skrev formand for Yahoos bestyrelse, Roy Bostock og Yahoos CEO, Jerry Yang, i deres fællesbrev til aktionærerne.

Microsofts tilbud om at købe Yahoos søgerelaterede forretning for en milliard dollars og investere yderligere otte milliarder dollars krævede, at Yahoo indgik i en 10-årig eksklusivaftale, der "ville have gjort os afhængige af Microsoft i alle vores søgerelaterede forretninger," skrev Bostock og Yang.

Det ville også have givet Microsoft en kraftig finger med i spillet om at bestemme Yahoos fremtid, inklusiv retten til at nedlægge veto om salg af Yahoo, skrev de to ledere.

Microsoft meddelte i februar februar et uopfordret tilbud om at købe Yahoo for 210 milliarder kroner (44,6 milliarder dollar). Det tilbud afviste Yahoos bestyrelse med udtalelsen at det undervurderede virksomhedens reelle værdi. Microsoft øgede sit tilbud til 224 milliarder (47,5 milliarder dollar), men 3. maj opgav Microsoft forhandlingerne, efter det ikke lykkedes de to parter at blive enige om en pris.

Honorar baseret på klik

Investorer kritiserede Yang og Yahoos bestyrelse for angiveligt ikke at have ført ærlige forhandlinger og for ikke at have handlet i aktionærernes interesse.

Siden da har Microsoft gentagne gange afvist at skulle have interesse i at købe hele Yahoo, men tilbød at købe Yahoos forretningsområde for søgerelaterede reklameannoncer. De forhandlinger faldt på gulvet, og i stedet underskrev Yahoo en aftale med Google om at outsource dele af virksomhedens forretningsområde for søgerelaterede reklameannoncer.

Under aftalen med Google vil Yahoo vise søgerelaterede reklameannoncer leveret af Google ved siden af Yahoos søgeresultater. Google vil betale Yahoo et honorar baseret på omsætningen fra klik genereret af Googles reklameannoncer på Yahoo.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S