Ekstra bonus til køberen af EDB Gruppen

Cidron IT, der overtager IBM's 50,09 procents ejerandel af EDB Gruppen, kendte ikke til den opjustering, selskabet netop er kommet med. Nu skal EG afnoteres fra børsen og videreudvikles.

Artikel top billede

Cidron IT, der ejes af Nordic Capital Fund VII, har købt IBM's 50,09 procent aktiepost i EDB Gruppen (EG) for 166 kr. per aktie og vil fremsætte et anbefalet købstilbud på erhvervelse af de resterende aktier til samme kurs.

Hvis mere end 90 procent af samtlige aktionærer accepterer tilbuddet, som løber frem til 13. august 2008, vil alle aktionærer, på nær IBM, modtage yderligere 4 kroner per aktie – det vil sige samlet 170 kroner per aktie.

Bliver en god ejer

Bestyrelsen, der vurderer, "at Cidron IT vil være en god ejer af EDB Gruppen," anbefaler aktionærerne at acceptere købstilbuddet.

"Bestyrelsen i EDB Gruppen finder, at den indgåede aftale mellem IBM Danmark og Cidron IT, og det heraf afledte købstilbud, er attraktivt for EDB Gruppens øvrige aktionærer," udtaler EDB Gruppens bestyrelsesformand Lars Bruhn i en pressemeddelelse.

En appelsin i Cidron IT's turban er den opjustering, som EG netop er kommet med. En opjustering, som kapitalfonden ikke kendte til, da den kom med sit købstilbud.

Ukendt opjustering

Her hvad EG skriver i sin fondsbørsmeddelelse: "EDB Gruppen opjusterer de tidligere udmeldte forventninger til en omsætning på ca. 1,1 milliard kroner (tidligere mindst 1 milliard kroner), en EBITA på mindst 55 millioner kroner (tidligere mindst 50 millioner kroner) og et resultat før skat på cirka 45 millioner kroner (tidligere cirka 40 millioner kroner) for regnskabsåret 2008."

Planen er, at EG skal købe op, og hensigten at "udvikle EDB Gruppen i et tre-syv årigt perspektiv med en ejer, der har den finansielle styrke og kompetence til at accelerere den fremtidige ekspansion uden hensyn til kortsigtede udsving i indtjeningen."

Den indsats kan på kort sigt forringe indtjeningen, men Cidron IT vurderer, at det på lang sigt vil øge selskabets position og værdi og vil i den forbindelse afnotere selskabet fra børsen.

Fortjeneste på 32,3 procent

Lars Terney, bestyrelsesformand i Cidron IT og Partner i Nordic Capital udtaler: "EDB Gruppen har tiltrukket yderst kompetente medarbejdere, der dagligt er med til at sikre høj kundetilfredshed, hvilket har været et stærkt rationale for vores investeringsbeslutning."

Prisen på 170 kroner per aktie ved 90 procent accept svarer til en præmie på 32,3 procent i forhold til kursen 29. april, dagen før EDB Gruppen A/S’ fondsbørsmeddelelse om verserende rygter om salg af en større aktiepost i selskabet. Hensigten med købet er "at accelerere EDB Gruppens udvikling gennem investeringer og akkvisitioner."

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job