Troværdige netbutikker giver loyale kunder

E-handelsfonden har undersøgt, hvad der betyder mest for nethandlende. To ting er vigtigere end alt andet.

Artikel top billede

Hjemmesiden, som netbutikkerne præsenterer for kunderne, er den vigtigste faktor, når der bestilles produkter hjem over nettet.

Det viser E-handelsfondens undersøgelse af nethandel i Danmark.

Professionel netbutik

Troværdigheden betyder mest for potentielle kunder, og 18 procent af de adspurgte i undersøgelsen svarer, at det vigtigste er, at firmaets hjemmeside ser professionel ud.

17 procent svarer, at kendskab til firmaet er vigtig, og generelt har de nethandlende det bedst med at aflevere pengene hos butikker, som de kender til på forhånd.

Således foregår under en tredjedel af alle nethandler hos butikker, hvor kunden ikke tidligere har handlet.

Selvom det måske er forudsigeligt ved produkter som taletid og musik, har den gennemsnitlige kunde handlet i samme butik over fem gange tidligere for fysiske produkter, som tøj og bøger.

God hukommelse

Tilknytningen til troværdige netbutikker ses også ved, at hele 82 procent af deadspurgte kan huske navnet på det firma, hvor de sidst har handlet over nettet.

Selvom 74 af alle nethandler i Danmark foregår hos danske netbutikker, prioriterer kunderne til gengæld at firmaet skal have en dansk baggrund lavt. Kun fire procent svarer, at butikken skal være dansk, og en procent at sproget skal være dansk

Det skal være nemt

På trods af at man taler meget om, at det er billigere at handle hos netbutikker frem for fysiske butikker, svarer kun 12 procent, at prisen er den største fordel ved nethandel.

Sammenlagt svarer 62 procent, at den største fordel ved nethandel er, at det er nemt, tidsbesparende, og at de kan handle når det passer dem, frem for indenfor angivne åbningstider.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S