Jyske it-chefer granskes efter dramatisk exit

Chefen og souschefen for it-afdelingen i Holstebro Kommune smækkede med døren. Men der er tilsyneladende ikke faldet ro på sagen, og lokalpolitikerne skal orienteres i næste uge.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Rygterne svirer i Holstebro efter it-chefen og souschefen i it-afdelingen begge sagde op i sidste uge efter uoverensstemmelser med kommunaldirektøren.

Ind til videre er der dog ikke kommet noget frem om årsagen til, at de to ledere af it-afdelingen valgte at sige op kollektivt. Ifølge Dagbladet Holstebro-Struer skal kommunens økonomiudvalg orienteres om sagen i næste uge.

Den tidligere it-chef Jens Georg Kristensen har overfor avisen understreget, at der ikke var tale om dramatik, blot om uenighed om fremtiden for kommunens it-drift.

Ifølge Dagbladet Holstebro-Struer har der dog været store problemer med en række af kommunens it-systemer. Blandt andet har et stort indkøb af computere til kommunens skoler for 26 millioner kroner været plaget af problemer på grund af en dårlig it-platform.

Granskning af tallene

Mens den tidligere it-chef fastholder, at det var en uenighed om de overordnede linjer i it-afdelingen, som fik de to chefer til at gå, så har kommunaldirektør Lars Møller bekræftet over for Dagbladet Holstebro-Struer, at han har kigget nærmere på tal og papirer i afdelingen, siden de to chefer sagde farvel.

Kommunaldirektøren udtaler dog, at han ikke har fundet noget graverende.

"Nej, det har jeg ikke på nuværende tidspunkt. Vi har ikke anklaget nogen for svindel," siger Lars Møller til avisen.

Granskningen kommer efter der blandt andet har været rygter om "sammenblanding af interesser". Både it-chefen og souschefen har drevet virksomhed ved siden af arbejdet. It-chefen som ejer af værtshuset Underhuset i Odder, og souschefen driver et bookingbureau, der blandt andet sælger djs, bands og dansere.

Politikerne i Holstebro skal orienteres om sagen på et økonomiudvalgsmøde næste onsdag.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS