Dotdk-støtter står fast trods vigende opbakning

To foreninger fastholder deres støtte til dotDK på trods af, at flere andre af dotK's støttere er kommet i strid modvind.

Artikel top billede

"Vi støtter fortsat dotDK," sådan lyder udmeldingerne fra FDIM, Foreningen af Danske InternetMedier, og Kita, Foreningen af Kommunale IT-chefer.

Presset på første-bejleren til de danske domæner, dotDK, ser ellers ud til at stige efter, at flere magtfulde organisationer har afvist at støtte dotDK.

Desuden er foreningerne DK Registrar og forskningskonsortiet Danish Biometrics kommet i strid intern modvind efter, at de har offentliggjort deres støtte til dotDK.

Hos Danish Biometrics har det betydet, at konsortiet har måtte trække sin støtte til dotDK. Men det gør ikke indtryk på hverken Kita eller FDIM.

"Vi støtter dotDK, fordi vi vil gøre vores indflydelse gældende. Vi har ikke skelet til, hvem der ellers støtter dotDK," siger Christian Peytz, der er formand for FDIM

Han mener ikke, at det får nogen betydning for dotDK, at indflydelsesrige organisationer som Dansk Industri, Dansk IT og IT-Branchen afviser at støtte dotDK.

"Det er ikke overraskende, at foreninger, der er medlemmer hos DIFO ikke vil støtte dotDk. Domæne-administrationen er en konkret opgave, som skal løses professionelt, derfor tror jeg ikke, at de nævnte organisationers manglende opbakning får større betydning på længere sigt," siger Christian Peytz.

Fuld tillid til IT- og Telestyrelsen

FDIM underskrev i onsdags en støtteerklæring til dotDK.
Christian Peytz oplyser, at det blev gjort i tillid til, at IT- og Telestyrelsen gjorde sit arbejde ordentligt, da dotDK blev prækvalificeret.

De samme toner lyder fra Kita - Foreningen af Danske IT-Chefer. Foreningens formand Jørgen Kristensen oplyser, at det eneste, der kan få hans opbakning til at vakle er, hvis det viser sig, at IT- og Telestyrelsen begik en fejl, da styrelsen vurderede, at dotDK's løsning var den stærkeste.

"Er der grund til at rejse tvivl om det, må det naturligvis undersøges," siger Jørgen Kristensen.

Ligesom FDIM giver Kita sin støtte til dotDK i håbet om at få mere indflydelse. Jørgen Kristiensen fortæller, at han håber, at foreningen kan erobre en bestyrelsesplads hos dotDK.

"Derfor betyder det intet for os, at der er andre, som springer fra. Vi støtter dotDK, fordi vi vil være med i dialogen. Vi er ikke med på forudsætning af, hvad alle mulige andre mener," siger Jørgen Kristensen.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Sales Specialist

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Incident og problem manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S