Bill Gates vil forære dig penge

Artikel top billede

Tilbage til oversigten

Her i sommer blev en kollega kontaktet af en slægtning, der ville vide, om den e-mail, hun havde modtaget, som fortalte, at Bill Gates ville sende 1.000 dollars til hende, var ægte.

Selv om Gates er meget generøs med sin formue, nu da han har trukket sig tilbage fra det daglige arbejde hos Microsoft, så kan man kun få del i pengene ved at søge Bill and Melinda Gates Foundation.

Men længe før den fond blev grundlagt, tilbage i internettets første dage, cirkulerede e-mails, der fortalte om Gates' eller Microsofts vilje til at uddele penge - og det sker altså stadig.

På snopes.com er der en liste over de mest udbredte vandrehistorier, og selv om Gates og Microsoft har været genstand for e-mail-fup siden 1990'erne, så var de stadig at finde på top 25 i august 2008.

En version fortæller, at Microsoft vil sikre sig, at Internet Explorer forbliver den dominerende browser. Det eneste, man skal gøre for at hjælpe og derved få penge fra Microsoft, er at sende mailen videre til sine venner.

Microsoft sporer mailen i to uger, og man får betaling for hver person, der modtager mailen fra dig. Blandt de attraktive detaljer er en liste over forskellige beløb, man kan være heldig at modtage - en version oplyser, at afsenderen har modtaget ikke mindre end 24.800 dollars fra Microsoft.

Men hvis det var muligt at spore en e-mail på den måde, ville myndighederne være over Microsoft med beskyldninger om brud på privatlivets fred.

Dernæst kommer, at der højst sandsynligt ikke findes en teknologi, der kan gøre det. Men det vil hovedparten af læserne af herværende publikation sikkert allerede vide.

Tilbage til oversigten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Processtærk generalist med teknisk indsigt til it-styring

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse