It-brugere kæmper med email-arkivering

Medarbejdere arkiverer ikke deres email ordentligt, fordi de ofte har for travlt eller er usikre på deres it-evner, viser en undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mere end 75 procent af de adspurgte medarbejdere i en ny undersøgeæse har ikke fået vejledning i krav og metoder til arkivering af email

Mere end en tredjedel meddeler, at deres virksomhed ikke har en email-poltik.

En tredjedel af de 260 adspurgte medarbejderne har mistet vigtige elektroniske dokumenter og har aldrig gendannet dem.

Mere end halvdelen mener, at email-arkivering er for tidskrævende, mens 30 procent finder det kompliceret eller upålideligt.

41 procent af respondenterne beholder filerne som vedhæftninger i e-mail, og kun halvdelen har en påtvunget grænse for storage-plads til deres mail.

Over en fjerdedel gemmer filerne på virksomhedens system, mens 28 procent gemmer dem på deres harddisk.

Presset koster mange penge

GFT Inboxx, der står bag undersøgelsen, mener, at manglen på arkivering af email betyder, at mange virksomheder risikerer at overtræde myndighedskrav og derudover lægger et dyrt pres på deres mailservere.

Virksomhedens direktør, Juergen Obermann, siger, at resultaterne tyder på en af to ting; at mange virksomheder stadig har en afslappet holdning til arkivering af informationer og administration af email, eller at de ikke kommunikerer reglerne ud til medarbejderne og dermed ikke kontrollerer personalets brug af email og arkivering af kritiske informationer."

Virksomhederne risikerer at miste en stor mængde data," advarer Juergen Obermann.

Han tilføjer, at intet har større værdi for en virksomhed end evnen til hurtigt og troværdigt at gøre rede for et projekt eller en proces.

Hvis vigtige informationer går tabt, og kommunikationskæder brydes, er det umuligt for virksomhedens at få et fyldestgørende overblik over en situation - og det betyder, at fejl er uundgåelige."

Oversat af Mille Bindslev

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-udvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it, digitalisering og AI

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S