Alcatel-Lucent får ny formand og topdirektør

Siden fusionen har det været op ad bakke for Alcatel-Lucent. Nu forsøger selskabet sig med både en ny bestyrelsesformand og administrerende direktør.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Alcatel-Lucent vil udnævne Philippe Camus, en tidligere administrerende direktør inden for luftfart, som ny bestyrelsesformand måske allerede i dag

Det skriver Wall Street Journal med henvisning til "folk, der kender til sagen." Virksomheden vil også udnævne tidligere administrerende direktør for det britiske teleselskab BT Group Ben Verwaayen som CEO, siger avisens anonyme kilde.

Camus har tidligere været co-CEO (det vil sige en ud af flere samtidige CEO'er) for det europæiske luftfartsselskab EADS. Nu er han administrerende direktør for Evercore Partners, et britisk konsulentbureau, samtidig med at han også er co-CEO for Lagardere, et fransk mediehus.

Ifølge Wall Street Journal vil han fortsætte i disse roller, også efter han bliver formand for Alcatel, og han vil have base i New York.

Verwaayen var CEO for BT Group i Storbritannien indtil juni, og han vil have base i Paris i sin rolle som CEO for Alcatel-Lucent, skriver avisen.

Alcatel-Lucent, som har haft økonomiske vanskeligheder, har ledt efter nye topledere, siden det i juli blev meddelt, at bestyrelsesformand Serge Tchuruk og CEO Patricia Russo vil forlade deres poster.

Den nu to år gamle fusion mellem Alcatel og Lucent er ikke forløbet gnidningsfrit. Tchuruk og Russo har efter sigende ikke kunnet komme godt ud af det med hinanden i den forløbne tid, og de to forskelligartede virksomhedskulturer har ikke kunnet finde fælles fodslag.

Ifølge en tidligere udtalelse fra Alcatel-Lucent forlader Tchuruk sin post 1. oktober, og Russo er ude af døren, så snart hendes efterfølger er fundet, ifølge en tidligere udtalelse fra Alcatel-Lucent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse