Se brevet fra IBM til Københavns Kommune

Tilbage til artiklen: IBM løfter omsider sløret for dansk gigant-nedbrud.

Via aktindsigt har Computerworld fået adgang til brev, som IBM sendte til Københavns Kommune som forklaring på nedbrud 9. april.

Her hedder det blandt andet:

Nedbruddet var forårsaget af et loop af data udvekslet i infrastrukturen som gav anledning til 100 procents CPU-udnyttelse på nogle af de større netværksenheder (Core Routers) i infrastrukturen. På grund af den høje belastning var disse netværksenheder ikke i stand til at videresende kundetrafik.

Den kritiske situation opstod efter en kundekonfiguration af en 2nd RSPAN session (Remote SPAN) på tværs af switche for at tillade sporing af nogle data for kunden. Dette forårsagede en uventet reaktion fra switchen.

Ændringen i konfigurationen var en rutinehåndtering og en "Business as usual" operation og er ikke i strid med vores procedurer for ændringshåndtering. Ingen kunne have forudset at konfigurationsændringen kunne forårsage et intensivt loop af data, som udløste det kritiske nedbrud.

Skift til backup router løste ikke problemet, idet forudsætningerne for fejltriggeren - konfigurationsændringen - også gjaldt denne router.

I løbet af eftermiddagen blev den switch som genererede 'datastøjen' isoleret fra netværket, hvilket løste problemet for de fleste kunder. Da vi efterfølgende fik elimineret den definition, som reelt udløste problemet i den isolerede switch, blev driften helt normaliseret for de resterende kunder.

En række "her og nu" ændringer af vores procedurer for ændringshåndtering, incidenthåndtering og softwareopgraderingersamt tekniske anbefalinger er blevet gennemført for at sikre et endnu mere robust miljø og forhindre disse problemer i at opstå igen."

Tilbage til artiklen: IBM løfter omsider sløret for dansk gigant-nedbrud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S