Bredbåndsmarkedet eksploderer på fem år

I 2012 vil det globale bredbåndsmarked være 77 procent større end i dag, konkluderer amerikansk undersøgelse. Sverige vil næste år som et af de første lande have flere internetforbindelser end indbyggere.

Artikel top billede

Der er fuld fart på væksten i højhastighedsinternet verden over. Faktisk går det så stærkt, at verdensmarkedet for produkterne i år 2012 vil udgøre 4.650 milliarder kroner. Det er 77 procent mere end i dag, forudser det amerikanske analyseinstitut Yankee Group.

I analysen fremhæver Yankee Group, at det stigende behov for at kunne være på nettet over alt er en af hovedårsagerne til, at markedet vokser i det tempo. Samtidig er behovet for mere båndbredde voksende, ligesom flere trådløse netværk kommer til.

"Omfanget af 'over alt'-revolutionen vil være massivt, det vil påvirke alle dele af verden, og det vil tage årtier, inden det er fuldstændig foldet ud," siger administrerende direktør Emily Green fra Yankee Group.

Sverige forrest i feltet

Ifølge undersøgelsen vil 16 lande i år 2012 have flere internetforbindelser end indbyggere. Allerede næste år forventer Yankee Group, at Japan, Sverige og Italien vil have flere adgange til nettet end indbyggere. Tre år senere følger lande fra Europa, Nordamerika og Asien efter, spår Yankee Group.

I dag udgør værdien af markedet 2600 milliarder kroner. Til sammenligning kostede Storebæltsbroen 21 milliarder kroner i 1998.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S