Flere lande advarer nu mod Google Chrome

Statslige sikkerhedsfirmaer i både Tyskland og Holland har udsendt advarsler til brugerne om ikke at anvende web-browseren Google Chrome på grund af en høj sikkerhedsrisiko.

Artikel top billede

I løbet af denne uge er der kommet en række danske advarsler om sikkerhedsproblemer med Googles nye browser, der hedder Chrome.

Nu har også tyske og hollandske sikkerhedsmyndigheder råbt vagt i gevær og udstedt officielle sikkerhedsadvarsler mod Chrome.

Advarslerne gælder beta-versionen af Chrome.

Govcert.nl anbefaler eksempelvis, at beta-versionen kun installeres i et testmiljø.

"Vi fraråder brugerne at installere Google Chrome på hjemmecomputeren," skriver en repræsentant for Dutch Computer Emergency Response Team, der er den hollandske udgave af CERT-DK, i en e-mail til Computerworlds nyhedstjeneste.

Dårlig sikkerhed

I mandags blev der udstedt en direkte advarsel fra et dansk sikkerhedsfirma, fordi Chrome har en sårbarhed, som gør det muligt for en hacker at få kontrol over maskinen med brugerens rettigheder.

Flere danske sikkerhedseksperter opfordrede i går til stor forsigtighed og omtanke, hvis man anvender beta-produktet på sin maskine.

Chrome overvåger dig

Google Chrome, der blot har eksisteret i en uge, har fået meget hård kritik for både indtrængen i privatlivet og for dårlig sikkerhed.

På grund af kritikken blev Google tvunget til at ændre i brugerbetingelserne for Google Chrome.

Den oprindelige udgave af aftalen var nemlig et brud på brugerens rettigheder.

Eftersom enhver bevægelse rund på nettet blev registreret og sendt til Google, blev Chrome betegnet som et spionprogram, der agerer som en såkaldt keylogger.

Google måtte bøje sig i støvet og ændre den enorme registrering til en anonymisering, således at brugerens surfen nu ikke gemmes på Googles servere og benyttes i markedsføringssammenhæng.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S