Flere lande advarer nu mod Google Chrome

Statslige sikkerhedsfirmaer i både Tyskland og Holland har udsendt advarsler til brugerne om ikke at anvende web-browseren Google Chrome på grund af en høj sikkerhedsrisiko.

Artikel top billede

I løbet af denne uge er der kommet en række danske advarsler om sikkerhedsproblemer med Googles nye browser, der hedder Chrome.

Nu har også tyske og hollandske sikkerhedsmyndigheder råbt vagt i gevær og udstedt officielle sikkerhedsadvarsler mod Chrome.

Advarslerne gælder beta-versionen af Chrome.

Govcert.nl anbefaler eksempelvis, at beta-versionen kun installeres i et testmiljø.

"Vi fraråder brugerne at installere Google Chrome på hjemmecomputeren," skriver en repræsentant for Dutch Computer Emergency Response Team, der er den hollandske udgave af CERT-DK, i en e-mail til Computerworlds nyhedstjeneste.

Dårlig sikkerhed

I mandags blev der udstedt en direkte advarsel fra et dansk sikkerhedsfirma, fordi Chrome har en sårbarhed, som gør det muligt for en hacker at få kontrol over maskinen med brugerens rettigheder.

Flere danske sikkerhedseksperter opfordrede i går til stor forsigtighed og omtanke, hvis man anvender beta-produktet på sin maskine.

Chrome overvåger dig

Google Chrome, der blot har eksisteret i en uge, har fået meget hård kritik for både indtrængen i privatlivet og for dårlig sikkerhed.

På grund af kritikken blev Google tvunget til at ændre i brugerbetingelserne for Google Chrome.

Den oprindelige udgave af aftalen var nemlig et brud på brugerens rettigheder.

Eftersom enhver bevægelse rund på nettet blev registreret og sendt til Google, blev Chrome betegnet som et spionprogram, der agerer som en såkaldt keylogger.

Google måtte bøje sig i støvet og ændre den enorme registrering til en anonymisering, således at brugerens surfen nu ikke gemmes på Googles servere og benyttes i markedsføringssammenhæng.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S