EDB Gruppen afnoteres fra børsen

Cidron IT har købt Danske Invests og Danske Capitals aktier i EDB Gruppen. Dermed ejer selskabet 90,2 procent og kan tvinge EDB Gruppen af børsen.

Artikel top billede

Administrerende direktør i EDB Gruppen, Leif Vestergaard, ser lyst på fremtiden efter Cidron IT's opkøb og planer om afnotering.

Salget svigter, og det koster 40 af EDB Gruppens i alt 900 medarbejdere jobbet.

"Udsigterne for 2009 er usikre, og det er baggrunden for, at vi afskediger på trods af de gode resultater. Der er simpelthen tale om rettidig omhu," fortæller Jesper Andersen, kommunikationsdirektør, EDB Gruppen.

Så sent som i midten af oktober berettede EDB Gruppen (EG) ellers i en børsmeddelelse om "solid fremgang i både omsætning og indtjening."

Solide stigninger

I tredje kvartal omsatte EG således for 220 millioner kroner mod 184 millioner i samme periode sidste år. I årets første ni måneder steg omsætningen til 759 millioner kroner fra 614 millioner i samme periode sidste år.
EBITDA (resultat før renter, skat og af- og nedskrivninger) steg i tredje kvartal steg med 38 procent, EBITA (resultat før goodwill og knowhow) steg med 44 procent, driftsresultatet med røg i vejret med 16 procent, mens kvartalsresultatet før skat steg med seks procent og efter skat med 16 procent.

Fondsbørsmeddelelsen med samtlige tal kan ses her

"Salget er gået tilbage i tredje kvartal, og afmatningen rammer især hardwaresalget," siger EG's kommunikationsdirektør, som tilføjer, at der er "ingen planer om yderligere afskedigelser."

Har intet med ny ejer at gøre

EDB Gruppen fik i sommer ny hovedaktionær, da IBM solgte sin aktiepost på lidt over 50 procent til Cidron IT, et helejet selskab af Nordic Capital Fund VII. Efterfølgende har Cidron IT erhvervet over 90 procent af aktiekapitalen i EGS og meddelt, at man vil tvangsindløse de resterende aktionærer, og derefter afnotere selskabet fra fondsbørsen.

Kapitalfonde er kendte for at have et meget skarpt fokus på omkostninger versus indtjening, men EG's kommunikationsdirektør afviser på det bestemteste, at Cidrons overtagelse af aktiemajoriteten har noget at gøre med fyringerne.

"Alle vores ejere har været meget fokuseret på både omsætning og indtjening," siger Jesper Andersen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS