Bredbånds-formand begræder ny direktør-afgang

Svend Thomsen blev den tredje direktør siden 2006, som forlader Dansk Bredbånd før tid. Bestyrelsesformand Svenn Dam ser det som et stort tab.

Artikel top billede

Svend Thomsen er nu tidligere administrerende direktør hos Dansk Bredbånd. Han nåede under et år som topchef i virksomheden. Foto: Dansk Bredbånd

Direktørstolen hos Dansk Bredbånd ligner efterhånden mere en udskiftningsbænk. I går forlod Svend Thomsen bænken og dermed titlen som administrerende direktør i Dansk Bredbånd. De seneste to år har også Niels Svenningsen og Kim Sonne forladt posten.

Bestyrelsesformand Svenn Dam står nu over for endnu engang at skulle finde en ny topdirektør til virksomheden, og det rejser spørgsmålet; hvorfor forlader endnu en direktør posten?

"Det må du spørge Svend Thomsen om. Han har meddelt mig, at han ønsker at stoppe, og det har jeg med beklagelse modtaget meddelelsen om," siger bestyrelsesformand Svenn Dam fra Dansk Bredbånd.

Men den nu forhenværende administrerende direktør holder kortene tæt ind til kroppen og er derfor ikke særlig meddelsom.

Hvorfor har du valgt at stoppe som direktør?
"Det er ud fra mine personlige overvejelser," svarer Svend Thomsen.

Hvad er dine personlige overvejelser?
"Så nærmer vi os det sted, hvor jeg må sige 'ingen kommentarer'."

Og i dagens udgave af dagbladet Børsen nævnes en manglende investor som årsagen.
"Jeg har aftalt med ejeren, at jeg ikke kommenterer på ejerforhold."

Kan ikke gardere sig imod opsigelser

Uanset årsagen skal Dansk Bredbånd endnu engang finde en person, som kan udfylde direktørstolen. Med de tre direktørafgange er det nærliggende at spørge, om virksomheden næste gang finder en topchef, der bliver længere tid i virksomheden.

"Hvad kan man gøre? Vi skal finde den rigtige, som løser den opgave og som bliver længere. Der er ikke andet at gøre, for man kan ikke gardere sig imod, at en direktør siger op. Men det ville være en ganske fortrinlig ting, hvis vi ikke skal ud i det her igen," siger Svenn Dam.

I Svend Thomsens tid som administrerende direktør har virksomheden halveret antallet af medarbejdere, og dermed er underskuddene også blevet mindre. Underskuddet for 2007 lød på 116 millioner kroner, men det går den rigtige vej, mener Svenn Dam.

Bestyrelsesformanden fremhæver, at der er kommet en stor kundetilgang det seneste år. Ifølge Børsen er virksomheden gået fra 20.000 til 60.000 kunder, men tallet er i dag 'markant højere' ifølge bestyrelsesformanden.

En stor del af kunderne skulle dog kun være tv-kunder, og de indbringer knap så meget, som hvis kunderne valgte den komplette løsning med internet, telefon og tv samtidigt.

"Mange af de her mennesker starter jo et eller andet sted med at have et kundeforhold, og det kan godt være, at de starter med at have tv, men de skal også have internet og telefon," siger Svenn Dam

Bestyrelsesformanden afviser i øvrigt, at der skulle mangle investorer i selskabet. Aktionærerne er der stadig om tre måneder, understreger han.

Hvornår direktørstolen igen bliver udfyldt, ønsker Svenn Dam ikke at spå om. Det handler om at finde den rigtige, tilføjer han. Samtidig gør han det klart, at virksomheden ifølge ham har været igennem en god periode under Svend Thomsens ledelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos