TDC køber schweizisk teleselskab

Teleselskabet TDC har igennem sit schweiziske datterselskab, Sunrise, i dag købt Tele2 i Schweiz. Prisen lyder på 235 millioner kroner.

Artikel top billede

På det schweiziske marked er danske TDC repræsenteret ved datterselskabet Sunrise. Også fremover vil Sunrise være til stede, men det bliver med en større kundebase. Således har Sunrise i dag købt Tele2 AG i Schweiz for 235 millioner kroner.

"Med købet af Tele2 AG understreger Sunrise sin position som slagkraftig udfordrer. Sunrises markedsposition vil styrkes markant, og det er i helt i tråd med vores strategi på det schweiziske marked," siger TDC's koncernstrategichef, Eva Berneke.

Samtidig med købet af Tele2 overtager Sunrise også 491.000 kunder fra virksomheden. Kunderne omfatter fastnettelefoni, internetadgang og mobiltelefoni.

"Opkøbet af Tele2 er en milepæl for Sunrise, der vil bidrage til en positiv udvikling for selskabet," siger Eva Berneke.

TDC forventer, at købet bidrager positivt til årets resultat før afskrivninger, mens forventningerne til 2008 forbliver uændrede. Det danske teleselskab oplyser yderligere, at handelen forventes at træde i kraft ved udgangen af oktober, hvis de schweiziske konkurrencemyndigheder accepterer det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect