Microsoft fjerner udskældt funktion i Windows 7

Microsoft har planer om at rette en meget udskældt brugerkonto-kontrol, der er blevet kritiseret voldsomt i Vista.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen

Computerworld News Service: Microsoft har planer om at rette den meget udskældte brugerkonto-kontrol (user account control, UAC) i den næste version af virksomhedens Windows-klient-styresystem.

Det vil ske i erkendelsen af, at den ny sikkerhedsfunktion, som er indbygget i Vista, har skabt unødvendige problemer for brugerne.

På virksomhedens blog, Engineering Windows 7, kalder Microsoft brugerkonto-kontrollen for en af de "mest kontroversielle" funktioner i Vista og skriver, at den vil blive justeret i Windows 7, så den fungerer bedre i forhold til det, der var Microsofts hensigt med funktionen.

Microsoft tilføjede brugerkonto-kontrol til Vista for at forbedre systemets sikkerhed og for at give en computers primære bruger bedre kontrol over applikationer og indstillinger.

Men funktionen viste sig at blive mere til besvær end til fordel.

"Brugerkonto-kontrol blev skabt med den hensigt at give brugeren kontrol over sit system, at nedsætte de samlede omkostninger og at forbedre software-økosystemet," hedder det i blog-indlægget, som er skrevet af Ben Fathi, corporate vice president for udvikling i Microsofts Windows core operating system division.

Kom kun en del af vejen

"Vi har lært, at vi med Vista kun kom en del af vejen, og at nogle mener, at vi faktisk opnåede det stik modsatte af, hvad der var hensigten."

Brugerkonto-kontrol hindrer brugere uden administrative rettigheder i at foretage uautoriserede ændringer i styresystemet.

Men på grund af måden, hvorpå det blev udført i Vista, kan funktionen forhindre selv autoriserede brugere på netværket i at få adgang til applikationer og funktioner, som de ellers burde have adgang til.

Dette opnår brugerkonto-kontrollen gennem en serie popup-vinduer, der spørger brugeren om at bekræfte rettigheder, og funktionen kan endda kræve, at brugeren skal indtaste et kodeord for at få lov til at udføre visse handlinger.

Forstyrrer arbejdsflowet

Vista-brugere har rapporteret om, at disse popup-prompter forstyrrer det normale arbejdsflow selv under visse helt daglidagshandlinger, hvis ikke brugeren er indstillet til at være lokal administrator.

Popup-prompter fra brugerkonto-kontrollen blev så problematiske, at konkurrenten Apple faktisk gjorde nar af dem i en tv-reklame.

Vil reducere de mange forespørgsler

Microsoft vil i Windows 7 skære ned i brugerkonto-kontrollens "unødvendige og gentagne forespørgsler om bekræftelse i Windows og økosystemet, således at de kritisk nødvendige forespørgsler træder tydeligere frem," hedder det i Fathis blogindlæg.

Virksomhedens vil også gøre forespørgslerne "mere informative," så brugere kan foretage et valg i forhold til en forespørgsel på et bedre grundlag, og vil give en "bedre og mere åbenlys kontrol" over brugerkonto-kontrollen i Windows 7.

Microsoft tager brugerfeedback og den påvirkning, som funktionen allerede har haft på tredjepartssoftware, med i overvejelse i forhold til de ændringer i brugerkontokontrollen, der vil blive foretaget i Windows 7, ifølge blogindlægget.

Ikke udviklet til samarbejde

Vista-brugere har udtalt, at grunden til, at der kommer så mange prompter fra brugerkonto-kontrollen, og at de er så afsporede, er at mange tredjepartsapplikationer, der er ældre end Vista, ikke er udviklede til at arbejde sammen med funktionens betegnelse af en "standardbruger."

Derfor falder applikationerne tilbage på at kræve lokale administrator-rettigheder og prompter brugerne om at bruge standardbruger-indstillingen, hvis de ønsker at udføre handlinger, der bedømmes til at være administrative handlinger.

Tredjeparter foretager allerede ændringer i software, som kører på Windows.

Det sker med henblik på at tage hensyn til brugerkonto-kontrollens betegnelse af en standardbruger, hvilket Fathi beskriver som en god ting i sit blogindlæg.

"Brugerkonto-kontrol har resulteret i en radikal indskrænkning i antallet af applikationer, der unødvendigt kræver administratorrettigheder," skriver han og påpeger, at "dette forbedrer den generelle kvalitet af software og begrænser de risici, der er indbyggede i at software kræver fuld administrativ adgang til systemet."

Windows 7 er den næste store klientudgivelse af styresystemet Windows og forventes at udkomme sent på året 2009 eller tidligt i 2010.

Microsoft har til hensigt at give udviklere en snigpremiere på Windows 7 under virksomhedens Professional Developers Conference i Los Angeles i næste måned.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos