TDC's mobilnet flimrer i hele landet

TDC's 3G-net er nede, og det overbelaster det almindelige mobilnet, hvor flere kunder oplever udfald.

Artikel top billede

Det tidligere telemonopol TDC's 3G-net er gået ned, efter der er sket en alvorlig kabelfejl i Århus.

Det betyder, at TDC-kunder med hurtige mobilforbindelser ikke kan ringe eller komme på nettet.

Nedbruddet går dog også ud over teleselskabets kunder med 2G-telefoner, som er langt størsteparten.

"Vi ved endnu ikke, hvad der er skyld i nedbruddet. Men hele 3G-netværket er nede, og derfor kan der være uregelmæssigheder på 2G-netværket på grund af overbelastning," fortæller presserådgiver Lasse Jensen fra TDC.

Ukendt årsag

TDC's presseafdeling kan ikke sige noget om, hvornår 3G-nettet er oppe at køre igen.

Teleselskabet har opdaget fejlen onsdag eftermiddag, og til trods for, at teleselskabet arbejder på højtryk for at udbedre skaden er det begrænset, hvad TDC's presseafdeling kan oplyse om skaden, og hvornår den er udbedret.

"Det kommer helt an på, om det er en lokal landmand med en plov eller en entreprenør, der ved, hvad han skal gøre," siger Lasse Jensen.

Ud over TDC-kunderne har abonnenter hos TDC-datterselskabet Telmore også problemer med forbindelsen.

Kun Nordjylland og Bornholm er gået fri af kabelnedbruddet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S