Telestyrelsen dumper i telestatistik

Fem skarpe: Flere år i træk har IT- og Telestyrelsens telestatistik vist, at it-danmark tordner frem. Men tallene er skrupforkerte. Læs styrelsens forklaring her.

Artikel top billede

IT- og Telestyrelsen er kommet i hård modvind, efter styrelsen og ministeren har måtte udsende en korrektion til den halvårige telestatistik.

Eksempelvis er antallet af FTTH-abonnementer (Fibers to the home) blev rettet fra 71.000 til 52.000.

En tidligere fejl i statistikken er, ifølge Business.dk, at antallet af bredbåndskunder blev pumpet op til også at tælle de personer, der får dørtelefonen leveret af bredbåndsselskabet ComX.

Styrelsens billede af talte IP-telefoni-minutter i Danmark tegnede også et skønmaleri.

Styrelsen gjorde antallet af talte minutter op til 90 millioner, det rigtige tal viste sig at være 40 millioner minutter.

Computerworld har stillet fem skarpe spørgsmål til kontorchef i IT- og Telestyrelsen Peter Hindsberger med ansvar for statistikken.

Fem spørgsmål til kontorchefen

Kan man overhovedet stole på tal fra IT- og Telestyrelsen?

"Ja, det synes jeg helt klart, man kan."

Hvordan kan det være, at alle fejlene kommer til at tegne et billede af et mere it-parat Danmark, end virkeligheden ser ud?

"Det er rigtigt, at der var tale om dobbelttællinger på fiberområdet. Men vi er ikke bedre end de indberetninger, vi modtager fra firmaerne. Vi har ingen interesse i, at statistikken ikke er retvisende."

Politikere er blevet misinformeret med tallene. Får det nogle konsekvenser internt i styrelsen?

"Vi og videnskabsministeren har været ude og korrigere tallene. Det er ligesom det. Men vi vil igen præcisere over for branchen, hvad der nøjagtigt skal indberettes med henblik på at imødegå lignende fejl."

Retter I jeres tal, når privatpersoner eller organisationer gør opmærksom på fejl?

"Vi gør, hvad vi kan få at få tallene rigtige - det har ingen mere interesse i end os. Vi er ikke interesseret i at lave skønmalerier.

Omkring antallet af fiberforbindelser var vi sågar ude og spørge firmaet igen, om det var de korrekte tal, og det sagde de ja til. Men det viste sig ikke at være tilfældet alligevel. Så ja, i videst muligt omfang reagerer vi på henvendelser, men er altså også afhængige af, at andre giver os de rigtige oplysninger."

Hvad vil I gøre for, at det ikke sker igen?

"Til stadighed arbejder vi på at blive skarpere. Og vi vil drøfte med branchen omkring, hvordan vi bedst gør de ting her op i statistikken, så vi skaber mest muligt gennemskuelighed."

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S