Microsoft: Enkelt at skifte fra Vista til Windows 7

Overgangen til Windows 7 fra Windows Vista bliver nem, lyder det fra Microsoft. Men hvad hvis man skifter fra XP?

Artikel top billede

Mike Nash, vicepresident for Windows Product Management, lover, at overgangen fra Windows Vista til Windows 7 bliver nem.

Den hvide elefant (betegnelse for en ting, der er vanskelig at have med at gøre, og som har kostet langt mere, end den egentlig er værd, red.) er på besøg på andendagen af Microsofts udviklerkonference.

Alle ved, at den er i rummet, men ingen nævner den.

Da Mike Nash, vicepresident for Windows Product Manager, i et pressemøde med europæiske journalister skulle fortælle om planerne for Windows 7, brugte han meget tid på at fremhæve fordelene ved Windows Vista og Windows 7.

Windows Vista havde blandt andet gjort meget for sikkerheden, og Windows 7 forbedrer sikkerheden yderligere ved blandt andet at kryptere memorysticks med Bitlocker, lyder det fra Mike Nash.

Flere gange nævner han også, at overgangen fra Vista til Windows 7 vil blive relativ smertefri.

Skifte fra Windows XP til Windows 7

Da Computerworld spørger, hvad virksomheder, der ønsker at gå direkte fra Windows XP til Windows 7, kan forvente, svarer Mike Nash:

"Det vil altid være nemmere at gå fra Vista til 7 end fra XP til 7. Men vi vil sørge for, at vi har værktøjer til at hjælpe kunder med at gå fra Windows XP til Windows 7. En række af de værktøjer vil være udvidelser af værktøjerne til at gå fra Windows XP til Vista."

Han understreger, at skiftet mellem Windows XP og Windows Vista er større end mellem Windows Vista og Windows 7.

"Der var ændringer i device driver-modellen og i applikationsmodellen, da vi skiftede fra Windows XP til Windows Vista. Vi laver ikke den slags store ændringer igen, når vi går fra Windows Vista til Windows 7," siger Mike Nash.

Systemkrav ikke specificeret

Da Steven Sinofsky præsenterede Windows 7 på udviklerkonferencens keynote, nævnte han, at han selv anvendte Windows 7 på en netbook med en GigaHz CPU udstyret med en 1 gigabyte RAM.

Derfor spørger Computerworld Mike Nash, om det var det minimale hardwarekrav, som Windows 7 lige kunne klare sig med, eller om det er et anbefalet hardwarekrav, hvor Windows 7 kører fint.

Mike Nash kan ikke give nogen konkrete specifikationer på, hvilke hardwarekrav Windows 7 har.

Mike Nash svarer, at hardwarekrav endnu ikke er fastlagt, men at et krav til Windows 7 er, at det skal køre bedre end Windows Vista.

"Vi vil have, at Windows 7 kører lige så godt og hurtigt, hvis ikke bedre, end Windows Vista på den samme maskiner," lyder det fra Mike Nash.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S