Sociale netværk vil ændre forholdet til it-leverandører

De unges indstilling til sociale netværk påvirker arbejdspladserne, som er nødt til at diskutere nye strategier med it-leverandørerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Web 2.0 kommer til at revolutionere samarbejdet med it-leverandører, forudsiger Forrester.

Vice president Christina Ferrusi Ross fortæller, at unge mennesker, der i dag begynder på arbejdsmarkedet, bringer en ny kultur med sig og forventer at udnytte sociale netværksværktøjer.

"De unge fra millenium-generationen er fleksible, nærmest for selvsikre, og de medbringer en ny attitude," fortæller hun til Computerworlds søsterblad i Storbritannien ved Forrester Services and Sourcing Forum i London i sidste uge.

"38 procent af de unge bruger social software hver dag sammenlignet med 13 procent hos de ældre generationer."

Dette ændrer, ifølge Christina Ross, hvordan erhvervslivet udnytter web 2.0, hvilket betyder, at man diskuterer strategi med leverandører og udvikler nye ideer.

Plads til fleksibilitet

Virksomheder kan drage fordel af disse udviklinger ved at samarbejde på mere interessante og potentielt mere produktive måder med deres leverandører.

"Der er nu plads til mere innovation og fleksibilitet," fortæller hun.

"Tidligere har man nogle gange udvist en form for 'del og hersk'-taktik overfor leverandører."

Ikke alle chefer har været lige begejstrede for ideen, men eksempler på succesfuld brug af sociale netværksværktøjer kan måske hjælpe it-chefer og afdelingsledere til at fremhæve fordelene.

En europæisk medicinalvirksomhed forsøgte at indføre et nyt system til dokumenthåndtering, men fandt ud af, at de ansatte foretrak et Wikipedia-lignende online-system i stedet.

Postfirmaet UPS informerer sine ansatte ved hjælpe af et Wiki-format men på et privat netværk, og den schweiziske entreprenørvirksomhed Implenia bruger Second Life til at teste miljøer og reaktioner på nye bygninger.

Der er dog stadig bekymringer om informationssikkerheden og ansattes ansvarlighed i forhold til at kontrollere data, når det kommer ud på nye platforme, advarer Christina Ross. Virksomheder, der vil udnytte web 2.0 effektivt, må definere klare politikker og sikre sig, at de efterleves.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S