Presset Tech Data skærer i IBM-team

I slutningen af oktober fyrede distributøren Tech Data en stribe medarbejdere ifølge Computerworlds oplysninger.

Artikel top billede

"Jeg vil vide, hvem det er, der løber med en relativ halv vind," siger direktør Carsten Braunschweig.

It-distributøren Tech Data har i løbet af de seneste uger sagt farvel til et antal medarbejdere. Blandt de fyrede er der ifølge Computerworlds oplysninger såvel et par fra selskabets IBM-team som en beskæftiget med Lenovo-salg.

Administrerende direktør for Tech Data i Danmark, Carsten Braunschweig, vil ikke kommentere afskedigelserne, med mindre han kan få at vide, hvem der er Computerworlds kilde.

"Jeg vil vide, hvem det er, der løber med en relativ halv vind - om det er en leverandør, en ondsindet kunde eller en medarbejder," siger Braunschweig, der hverken vil af- eller bekræfte, at der har fundet fyringer sted.

"Jeg har tre mand i huset pt., der arbejder med IBM, og Tech Data er IBM's største partner i Norden," siger Carsten Braunschweig.

Den enes død...

En anden af kanalens distributører Actebis er pr. 1. november blevet distributør af IBM's AMD- og Intelbaserede xSeries-servere, som blandt andre Avnet tidligere formidlede.

"På længere sigt forventer jeg, at vi kan have noget der ligner en trecifret millionomsætning på den IBM-aftale," siger Torben Qvist, administrerende direktør, Actebis.

Avnet trækker sig helt ud af hardwaredistribution og har fyret 11 medarbejdere i den anledning. I stedet vil Avnet koncentrere sig om salg af IBM's software.

Overtog Scribona-team

I marts sidste år overtog Tech Data den kriseramte svenske distributør Scribona for 125 millioner kroner sammen med et team, som blandt andet skulle føre IBM- og Lenovo-forretningen videre.

I oktober samme år havde Carsten Braunschweig lagt det første kvartal bag sig som administrerende direktør for Tech Data Danmark, og han sagde dengang til Computerworld.

"Vi skal tjene flere penge, end vi gør i dag," og at det så "ganske fornuftigt ud" med tallene i selskabets andet regnskabskvartal, hvilket altså var det første, han havde ansvaret for som direktør.

Fra minus 17 til 57 millioner

Braunschweig ville dengang ikke uddybe, hvad han mente med "ganske fornuftigt," men set i forhold til året før (2005/06, red.), hvor antallet af medarbejdere blev næsten halveret, egenkapitalen forsvandt, og underskuddet blev øget med 20 millioner kroner til minus 67 millioner kroner, ville enhver form for fremgang kunne karakteriseres som' ganske fornuftig'.

Regnskabsåret 2007/08 blev afsluttet den 31. januar i år. Og det viser en svag tilbagegang i omsætning, et markant forbedret, men stadig negativt resultat og en egenkapital, som er gået fra minus 17 millioner kroner til minus 57 millioner.

Også regnskabet ville Computerworld gerne have haft en kommentar til fra direktør Carsten Braunschweig, som har valgt ikke at reagere på hverken telefoniske eller e-mail-baserede henvendelser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS