Uheldig flytning af DNS sendte TDC til 1993

Det var en uheldig flytning af en DNS-zone, der torsdag kostede TDC det grafiske layout på tdc.dk.

Artikel top billede

Ud over at tdc.dk kun viste tekst som i det forrige årti, kunne TDC's mail-kunder ikke benytte deres web-login - siden var helt hvid i stedet for dette normale login-billede.

Det var en uheldig flytning af en DNS (Domain Name System) zone, der torsdag eftermiddag bombede TDC's hjemmeside tilbage til 1993-layout.

Det fortæller underdirektør hos TDC Online, Lars Bo Haber Petersen.

"Vi har foretaget en flytning af en DNS-zone. Og den flytning har været fejlbehæftet. Så vi har haft nogle problemer," siger Lars Bo Haber Petersen.

Fejlen betød at TDC's hjemmeside torsdag eftermiddag for nogle besøgende fremstod som rent tekstbaseret. Det skyldes at forskellige internetleverandører ikke nødvendigvis benytter de samme DNS-servere, som heller ikke opdateres på samme tid.

Derfor vil tdc.dk, efterhånden som DNS-serverne i verden opdateres, få sit normale udtryk igen. DNS-systemet fungerer som en telefonbog, der oversætter ip-adresser til domænenavne.

"Fra klokken 16 er der meget få mennesker, der har været berørt," siger Lars Bo Haber Petersen.

Kun problemer på egne sites

Ifølge Lars Bo Haber Petersen er det kun TDC's egne domæner, der har været ramt af fejlen.

Imidlertid fik den uheldige flytning af DNS-zonen også indflydelse på en række kunders mail-konti som for eksempel mail.tdconline.dk.

Men det er kun kunder med en konto, der har et såkaldt alias på domænet c.dk, som er ramt, fastslår Lars Bo Haber Petersen, som vurderer, at kun en mindre del af kunderne benytter dette domæne til mail.

"Det er desværre mailservere, som vores kunder benytter sig af," siger Lars Bo Haber Petersen.

Når TDC's hjemmeside ikke forsvandt helt, men kun mistede det grafiske indhold på grund af fejlen, skyldes det, at virksomheden af performance-hensyn leverer billeder og grafik fra såkaldte statiske content-servere, der befinder sig på domænet c.dk.

Det fortæller teknisk chef hos TDC Online, Flemming Mahler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S