Unge overholder ikke arbejdspladsens it-regler

En ny undersøgelse fra Accenture viser, at over halvdelen af arbejdende unge blæser højt og flot på arbejdspladsens it-regler.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Accenture har bedt 400 unge i alderen 14 til 27 år om at forklare deres behov for - og krav til teknologi.

Af de 169 universitetsuddannede, der arbejder på fuld tid eller deltid, siger 40 procent, at deres virksomhed har en detaljeret politik for reglerne om at lægge arbejde eller kundeoplysninger på nettet.

Af de 40 procent siger seks procent, at de lægger den slags oplysninger ud, selv om reglerne forbyder det.

31 procent af de arbejdende unge er ikke klar over, om deres virksomhed har en politik, der forbyder dem at offentliggøre den slags oplysninger. 17 procent arbejder i virksomheder, der ikke har en politik på området, hedder det.

Både arbejdende og studerende unge forventer at bruge deres private teknologi- og mobilenheder til arbejde.

Mange siger, at en virksomheds villighed til at imødekomme det ønske er en vigtig faktor, når de beslutter, om de skal tage imod et jobtilbud eller ej, fortæller Accenture.

Kan få store konsekvenser

Det har store konsekvenser, at så mange unge er uvidende om - eller uvillige til at følge deres virksomheds it-politik, mener Gary Curtis, Accentures chief technology strategist.

"De unge har et helt andet syn på autoritet, end man havde tidligere. Vi er nødt til at blive bedre til at forstå, hvordan vi kan få den form for politik til at appellere til dem, og vi skal få dem til at forstå, hvorfor det er i deres bedste interesse. Virksomhederne skal droppe kancellisproget i deres it-politik og i stedet skrive dem på almindeligt sprog, som folk kan forstå," siger han.

Mange af de arbejdende unge lister flere ikke-understøttede teknologier, de bruger til jobrelaterede aktiviteter.

Det er for eksempel mobiltelefoner (39 procent), social networking-sider (28 procent), instant messaging-produkter (27 procent), open source-teknologi (19 procent) og online-applikationer (12 procent), lyder det fra Accenture.

Dette downloader de unge

Derudover downloader mange af de adspurgte regelmæssigt ikke-standard-teknologi fra gratis sider som open source-fællesskaber og mashup- og widget-leverandører.

Tre fjerdedele har brugt online-samarbejdsværktøjer, og 71 procent har arbejdet med online-applikationer fra gratis hjemmesider, hvis disse teknologier ikke var tilgængelige på arbejdet.

I næsten alle kategorier af teknologi på arbejdspladsen siger mindst 20 procent, at de produkter deres virksomhed tilbyder ikke dækker deres behov.

Undersøgelsen viser også, at næsten halvdelen af de 400 millennials mener, at banebrydende teknologi er eller bliver en afgørende faktor i valget af arbejdsgiver.

Og de forventer, at arbejdsgiveren forsyner dem med kommunikationskanaler som online-chat, instant messaging og sms og RSS-feeds, så de kan kommunikere med kunder.

Men kun seks procent af de adspurgte arbejder for en virksomhed, der leverer online-chat og instant messaging-værktøjer, mens fem procent har arbejdsgivere, der supporterer sms og leverer RSS-feeds.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos