LG indgår milliardaftale med norske REC

Norske REC skal levere produkter for to milliarder kroner til LG-satsning på solcelle-paneler.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sydkoreas LG Electronics indgår en femårsaftale om at købe silicium-wafers til solcellepaneler fra Norges REC Wafer.

Kontrakten, som vil blive underskrevet torsdag i Seoul, er på næsten to milliarder kroner (340 mio. USD), og leveringen vil så småt begynde til næste år. Leveringen vil derefter øges i løbet af kontraktperioden, der går fra 2010 til 2014.

LG Electronics har opbygget sit forretningsområde inden for solcellepaneler og -moduler siden juni 2008, da virksomheden opkøbte solcelleforretningen fra søsterselskabet LG Chem.

I oktober offentliggjorde LG Electronics planer om at konvertere en stillestående produktionslinje af paneler til plasmaskærme i virksomhedens fabrik i Gumi i Sydkorea til to produktionslinjer af solceller.

Begge de nye produktionslinjer vil kunne producere 120 megawatt af solcellemoduler hvert år. Det forventes, at den første produktionslinje vil komme i gang i første kvartal 2010, og den anden produktionslinje året efter.

Aftalen med REC Wafer vil holde LG forsynet med de silicium-wafers, som kræves i produktionen af den pågældende type solceller.

Sent på året 2008 trak LG sig fra forhandlinger med tyske Conergy, der ønskede, at de to virksomheder indgik et joint venture inden for solenergi baseret på Conergys eksisterende produktionsapparat i Frankfurt. LG angiver den dårlige globale økonomi som årsag til at ændre i planerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura